A magyar katonákat kedvelik leginkább az afgán civilek, és velük szeretnek legjobban együtt dolgozni az Afgán Nemzeti Hadsereg (ANA) katonái is - jelentette ki Mohammad Salim Ahmadi, az ANA alezredese december elején egy interjúban.
„Jobbak a magyarok, mint a többiek, kedvesebbek és tisztelettel bánnak az emberekkel, nem elnyomóként viselkednek" - tette hozzá. A főtiszt - aki Németországban és Törökországban tanult - szólt arról is: mindenképpen béke lesz az országban hamarosan, és ezt, ha kell, a tálibokkal együtt érik el. Megjegyezte, tisztában vannak az ország korlátaival, „tudjuk, hogy Afganisztán szegény és a körülmények rosszak, de nem adjuk fel, ahogy a múltban sem. A háború után hasonló lesz a helyzet, mint közvetlenül a szovjet kivonulás után, és az ország újra egységes lesz" - tette hozzá.
Valószínű a magyarokról kialakult kép nem változik azzal sem, hogy már készítik elő a magyar tartományi újjáépítési csoport (PRT) tavasszal történő távozását. Elhagyják a Puli-Humri tábort, amely az elmúlt években sok vásárhelyi katonának is az ideiglenes otthona volt.
„Ezt a tábort úgy kell itt hagynunk, hogy üzemképes állapotban maradjon, tehát nem fogjuk lebontani - fejtette ki Sipos Antal ezredes, hozzátéve, hogy az afgán biztonsági erőknek kell átadni a létesítményt, de az még nem dőlt el, hogy a rendőrség vagy a hadsereg kaphatja-e meg” mondta a napokban az ezredes, az utolsó PRT parancsnoka Puli-Humriban.
Megírtuk, október elsejétől az MH. 25. Klapka György Lövészdandár, illetve az MH 5. Bocskai István Lövészdandár speciálisan felkészített katonái látják el a kabuli repülőtér őrzését. A belga hadseregtől vették át a feladatot, amelyet most 230 magyar és 65 portugál katona lát el.
A 2014-es kivonulásra való felkészülés már megkezdődött, emiatt már most jelentősen nőtt a forgalom Afganisztán fővárosának repülőterén - mondta Benda László ezredes, a kabuli repülőtér földi védelmi erőinek parancsnoka.
A parancsnok elmondta: az elmúlt évekhez képest körülbelül 350 százalékkal megnőtt a reptér populációja, mivel minden szövetséges nemzet megpróbál előnyös helyhez jutni a várható kivonulásra; a NATO tervei szerint az országban harcoló koalíciós erők - több lépcsőben - 2014 végére hagynák el az országot. A légi bázison jelenleg harmincöt nemzet több mint ötezer állampolgára dolgozik, de havonta akár tizenhárom ezren is megfordulnak ott - mondta.
A reptér földi forgalma is jelentős, hiszen naponta mintegy ötszáz NATO-jármű, illetve közel nyolcszáz civil személy lépi át a magyarok által védett kapukat, és nyolcvan olyan kamion, amelyeket teljesen át kell vizsgálni. Az átvilágítást egy nagy teljesítményű szkennerrel végzik, amely képes 3D-s képeket készíteni a teherautók legkisebb csavarjairól is, maximális teljesítményen hatmillió voltot fogyaszt a tízmillió dollár értékű gép - hangzott el.
A reptér Kabul északi részén fekszik, vonzáskörzetével együtt tizenöt kilométer széles és tizennyolc kilométer hosszú területet fed le. (Képek a galériában!) A tényleges repülőtér ennél jóval kisebb, de például a magyarok által felügyelt rész is eléri a mintegy hatvan hektárt - mondta az ezredes.
A következő hetekben a Hódmezővásárhelyi Helyőrségben felkészült egység utazik Kabulba, hogy leváltsa a jelenleg szolgálatot teljesítő kontingenst.
Magyar katona őrzi a repülőteret 2012. szeptember 30-án az átadási ceremónia