
Többször írtunk arról, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen a Hód-Mezőgazda Rt. privatizációja kapcsán elkövetett hűtlen kezelés miatt. Az ügyben Budai Gyula elszámoltatásért felelős kormánybiztos és Lázár János, Hódmezővásárhely fideszes polgármestere 2011. február 8-án közösen tett feljelentést.
Ennek kapcsán tavaly februárban több sajtótájékoztatót tartottak, amelyeken Budai Gyula kifejtette: a cég 2004-ben lebonyolított privatizációja során 1 milliárd forintot meghaladó kár érte a magyar államot.
A beadvány szerint a Medgyessy-kormány 10 agrártársaság tőkeemeléssel történő privatizációjáról döntött, melynek részeként az ÁPV Rt. 2004 áprilisában hagyta jóvá a Hód-Mezőgazda Rt. állami tulajdonú részvénycsomagjának értékesítését.
Az egyetlen pályázó, a KHD INVEST Kft. által megajánlott 1,7 milliárd forintos − a pályázat meghirdetéséig háromszor átdolgozott értékbecslésen alapuló, és folyamatosan csökkenő értékeket mutató – vételár jóval alacsonyabb volt a gazdasági társaság tényleges értékénél. A pályázati értékelést taglaló előterjesztés szerint a vételár az átlagos értéktől mintegy 160 millió Ft-tal maradt el. Az ÁPV Rt. emiatt a hatályos versenyeztetési szabályzata értelmében eredménytelenné is nyilváníthatta volna a pályáztatást. A korábban készített értékbecslések alapján ugyanakkor a privatizációs ügyletnél akár 1 milliárd Ft-os vagyonvesztés is felmerülhet.
A beadványban arról is írnak, hogy a nyertes pályázó által benyújtott teljes pályázati anyag, illetve a végleges értékbecslés nem lelhető fel a jogutód MNV Zrt. irattárában. Következésképpen az Értékelő Bizottság értékelési jegyzőkönyvében foglaltak, a pályázati feltételek versenyeztetési szabályzat szerinti teljesülése és a vagyonértékelés megalapozottsága nem ellenőrizhetőek.
A vevő, a KHD INVEST Kft. a pályázat benyújtásának határideje előtt mindössze két héttel alakult meg, a Hód-Mezőgazda Rt. dolgozói két gazdasági társaság útján maguk is tagok voltak a pályázó cégben. A Kft.-t nyilvánvalóan a pályázatra tekintettel és azzal a céllal hozták létre, hogy a munkavállalók részvételén keresztül a pályázati kiírásban szereplő – az alkalmazottak foglalkoztatása után járó − maximális pontszámot megkaphassa. A privatizáció lezárultát követően a KHD INVEST Kft.-ben a munkavállalói részvétellel működő gazdasági társaságok, a LINEÁR 2004 Kft. és a Mezőgazda-Invest Kft. tagsági viszonya azonnal megszűnt.
Az iratokból megállapítható, hogy a Mezőgazda-Invest Kft. a részvények névértékének 14 %-át kitevő kedvezményes dolgozói részvényjegyzést hitelből fedezte. A vételárat oly módon egyenlítette ki, hogy a KHD-INVEST Kft. három jelentősebb tulajdonosától 45-45 millió Ft-ot vett fel kölcsönként. Valószínűsíthető, hogy fedezetül később a részvények szolgáltak, mivel 2004. december 4. napjával a Mezőgazda-Invest Kft. eltűnt a Hód-Mezőgazda Rt. tagjai közül, s ezzel egyidejűleg a KHD-INVEST Kft. két tulajdonosa közvetlenül is taggá vált. Ezáltal a munkavállalók végleg elveszítették részesedésüket a privatizált cégben, következésképpen a teljes irányítás a három tulajdonos cég kezébe került. Nem mellékes azonban, hogy ily módon az új tulajdonosok lényegesen kedvezőbb feltételekkel, nyomott áron szerezték meg a dolgozói tulajdoni hányadot, mintha azt - az ÁPV Rt. és a KHD-INVEST Kft. között létrejött részvény adásvételi szerződés rendelkezései szerint – közvetlenül kellett volna megvásárolniuk.
A feljelentést követően 2011-ben a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen.
Az elszámoltatási kormánybiztosok majdnem másfél ezer üggyel foglalkoztak az elmúlt két évben.
A kormány eltökéltsége ellenére az elszámoltatási kormánybiztos honlapján, amely a 2002 és 2010 között történt, gyanúsnak ítélt ügyeket sorolja fel, ez a két leggyakoribb megjegyzés: "az iratok feldolgozása folyamatban", illetve "a nyomozás folyamatban". Eközben, mint ismeretes például a Hód-Mezőgazda Rt. ügyében a rendőrség nemrég megszüntette a nyomozást.
Kapcsolódó cikkünk:
Lázár: a dokumentáció egy része eltűnt