
A birtokunkban lévő 10 oldalas büntetőfeljelentés a Hód-Mezőgazda Rt. privatizációs eljárás furcsaságai mellett, kitér arra is, hogy két hónap alatt a dolgozók hogyan veszítették el a részesedésüket.
Mint arról írtunk, feljelentést tett az elszámoltatási kormánybiztos és Hódmezővásárhely polgármestere a Hód-Mezőgazda Rt. 2004-es privatizációjával kapcsolatban. Budai Gyula és Lázár János az Országos Rendőr-főkapitányságon tett feljelentést ismeretlen tettes ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette elkövetésének gyanúja miatt. Az elszámoltatási kormánybiztos a február 15-i budapesti sajtótájékoztatón közölte: vizsgálata azt állapította meg, hogy a Hód-Mezőgazda Rt. privatizációja során több mint egymilliárd forint kár érte a magyar államot. Lázár János polgármester, a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője emlékeztetett, a hódmezővásárhelyi képviselő-testület 2004-ben azt kérte az akkori kormánytól és a vagyonkezeléssel megbízott szervezetektől, hogy ne értékesítsék a társaságot, ám megkeresésük eredménytelen volt. A 2010-es kormányváltás után a politikus azt kérte Orbán Viktor miniszterelnöktől, vizsgáltassa meg a város szerint indokolatlan privatizációt, és az elszámoltatás keretében adjanak választ arra, miért, mennyiért adta el az állam a céget, milyen arányban van egymással a vételár és a megszerzett vagyon, hogyan jártak el a dolgozókkal, betartották-e a privatizációs törvényt, kik voltak a vásárlók. Megjegyezte azt is, hogy az "elmúlt évek szocialista kormányzásának gyümölcseképpen" az ügy dokumentációjának egy része eltűnt. A privatizáció óta több száz embernek szűnt meg a munkahelye, és felszámolták a ménest is - fűzte hozzá. Szólt arról is, hogy minden ilyen ügy esetében azt fogja javasolni a kormánynak: a büntetőjogi mellett nézze meg a polgári jogi felelősséget is, és mérlegelje, hogy az adott cég a korábbi vételárhoz képest pótbefizetéssel hogyan tudná teljesíteni az esetlegesen elmaradt kötelezettségeit.
Az ügy részleteiről szólva Budai Gyula kifejtette: a Medgyessy-kormány tíz agrártársaság tőkeemeléssel történő privatizációjáról döntött, amelynek részeként az ÁPV Rt. 2004 áprilisában hagyta jóvá a Hód-Mezőgazda Rt. állami tulajdonú részvénycsomagjának értékesítését. Az értékesítésre egyetlen cég adott be érvényes pályázatot, a KHD Invest Kft., a vételár 1,7 milliárd forint volt, ami a kormánybiztos szerint lényegesen alacsonyabb a valós értéknél. A feljelentés kitér arra is, az Rt. 460 dolgozója milyen módon veszítette el két hónap alatt részesedését a cégben.
Részlet a feljelentésből:
… A munkavállalókat tömörítő Mezőgazda-Invest Kft.-vel 2004. október 11-én írta alá az ÁPV a dolgozói részvénycsomagra vonatkozó részvény adásvételi szerződést. A részvények értékesítésére jelentősen nyomott áron, a vonatkozó jogi szabályozás lehető legmesszebbmenő kihasználásával került sor, amelynek következtében a 460 foglalkoztatott kb. 40 %-os vételáron jutott részvényhez a Mezőgazda-Invest Kft.-n keresztül. A Mezőgazda-Invest Kft.-ben a tagsági jogokat a Hód-Mezőgazda Rt.-ben korábban, illetve jelenleg is (!) különböző tisztségeket betöltő személyek gyakorolták közös képviselőként. A rendelkezésre álló iratok alapján a dolgozók cége a részvényjegyzést hitelből fedezte, a 150.000.357 forintos vételárat oly módon egyenlítette ki, hogy a KHD-INVEST Kft. három jelentősebb tulajdonosától 45-45 millió Ft-ot vett fel kölcsönként, amelyet saját erőből 15 millióval egészített ki. Noha további adat a kölcsönügylettel, annak teljesítésével összefüggésben nem ismeretes, könnyen elképzelhető, hogy a kölcsön fedezetéül később a dolgozói részvények szolgáltak. Erre utalhat az a körülmény is, hogy 2004. december 4. napjával a Mezőgazda-Invest Kft. eltűnt a Hód-Mezőgazda Rt. tagjai közül, egyidejűleg a Délity Bútor Zrt. és a TRIGÓ-FIX Kft. ugyanezen dátummal taggá vált. Ezzel a munkavállalók végleg elvesztették részesedésüket a munkáltatójukban és a teljes irányítás a három tulajdonos cég kezébe került. Nem mellesleg az új tulajdonosok lényegesen kedvezőbb feltételekkel kaparintották meg a dolgozói tulajdoni hányadot, mint abban az esetben, ha közvetlenül kellett volna megvásárolniuk.
Kapcsolódó cikkünk:
Hód-Mezőgazda Rt. privatizáció. Minimum egymilliárdos kár érte az államot!