Kék hírekMegelőzhető a tragédia

2018. november 22., csütörtök
 
Megelőzhető a tragédia

Ismét a hírekbe került a szén-monoxid, a három esetből kettőben a készülék riasztása életet mentett. A színtelen, szagtalan, de halálos gáz szivárgásával kapcsolatos három esetről érkezett bejelentés a szegedi Katasztrófavédelmi főügyeletre.

 

 

 

 

 

 


Este hat óra után egy apátfalvi családi házban ájult el egy fiatal nő, a lakók a szellőztetést követően azonnal értesítették a katasztrófavédelmet. A tűzoltók mérőműszerei is kimutatták a fürdőszobában a gyilkos gáz jelenlétét, a fiatal nőt a mentőszolgálat kórházba szállította. Az apátfalvi családi házban nem volt szén-monoxid-érzékelő, amely a sérülést megelőzhette volna.

 

Előtte két órával Szegvárról érkezett bejelentés, ebben a családi házban az érzékelő azonnal jelezte a megemelkedett szén-monoxid-koncentrációt, ennek köszönhetően nem sérült meg senki az ott élők közül. Az érzékelő jelzését követően a tűzoltók és a gázszolgáltató szakemberei is a helyszínre érkeztek, a hibásan működő tüzelőberendezést átmenetileg kizárták a szolgáltatásból.

 

Szerdára virradó hajnalban pedig Szegeden mentett életet a szén-monoxid-érzékelő. A tűzoltók magas szén-monoxid-koncentrációt mértek a fürdőszobában, ahol egy nyílt égésterű vízmelegítő üzemelt.  A gázszolgáltató szakemberei biztonsági okokból, a hiba elhárításáig a mérőórát leszerelték. Az eset során személyi sérülés nem történt.

 

A napokban egy szentesi ügy kapcsán írtuk, hogy októberben az országban már kéttucatnyi alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxidos esethez, és tizenegyen szenvedtek mérgezést. Novemberben is volt már riasztás, szerencsére még halálos áldozat nélkül.

 

A Vásárhelyi Hírekben évek óta visszatérően és gyakran írunk a „csendes gyilkosról.” Nem újdonság, hogy a megyében történt mérgezések okai minden esetben a nem megfelelő levegő-utánpótlásra, valamint a gázfogyasztó berendezések nem megfelelő műszaki állapotára vezethetők vissza.

A szén-monoxid (vegyjele: CO) az emberi érzékszervek számára „láthatatlan”, hisz ez egy színtelen, szagtalan, íztelen, a levegőnél egy kicsivel könnyebb, mérgező gáz, amely tökéletlen égés során jön létre. Belélegezve gátolja a vér oxigénszállító képességét, mivel erősen kapcsolódik az oxigént szállító hemoglobinhoz. A szén-monoxid-mérgezés nehezen észrevehető, hiszen annak tünetei: rosszullét, szédülés, fejfájás, hányinger és fáradtság könnyen összetéveszthetőek egyéb betegségek tüneteivel. Magas szén-monoxid-koncentráció esetén ájulás, és néhány percen belül halál is beállhat.

Ez a gáz annyira mérgező, hogy ha a lakásunk levegőjének 1,28 térfogatszázalékát eléri, három percen belül halált okoz.

Mivel a szén-monoxid-mérgezések gyakorisága megnő a téli időszakban, így tévesen a fűtési szezonnal hozzák kapcsolatba, pedig az év egészében jelenlévő veszélyről van szó.

 
 
VH-CSMKI
 

Olvassa el ezt is!

Szeged lesz a Dél-Alföld adventi fővárosa

Szeged lesz a Dél-Alföld adventi fővárosa

10 emelet magas óriáskerékkel és szabadtéri jégpályával rajtol a Szegedi Karácsonyi Hetek. Ennyi látványossággal még sosem találkozhattunk. Programokkal.

Híd a sport és a koreai kultúra között

Híd a sport és a koreai kultúra között

A bécsi fesztiválon a látványos bemutató után a Máté Taekwondo sportolóinak a koreai szakmai vendégek és idegenek is gratuláltak. A versenyen 12 érmes helyezést szereztek.
Következik a Szabadság téri Óvoda

Következik a Szabadság téri Óvoda

A fennállásának 50. évfordulója alkalmából a Villeroy & Boch Magyarország Kft. óvodai mosdó felújítási programba kezdett Vásárhelyen.
144 műalkotás az Alföldi Galériában

144 műalkotás az Alföldi Galériában

Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 

És ezt már olvasta?

Kilencven éve született Antal Imre
Kilencven éve született Antal Imre Július 31-én lenne kilencven éves Antal Imre Erkel Ferenc-díjas zongoraművész, műsorvezető, showman, az elmúlt évtizedek egyik népszerű tévés személyisége.
 
171 első éves hallgató az MGK-n
171 első éves hallgató az MGK-n Csaknem hétezer hallgatót vettek fel az idei központi felvételi eljárásban a Szegedi Tudományegyetemre (SZTE).
 
Vásárhely is szerepel a listán
Vásárhely is szerepel a listán Az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság programjának köszönhetően 105 általános és középiskolában épülhet mászófal a következő tanévben.
 
Vásárhely kimaradt
Vásárhely kimaradt Kihirdették a Versenyképes Járások Program nyerteseit. Mártély, Mindszent, Székkutas megnyerte a benyújtott 500 millió forintos közös pályázatát.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2 2025. 28. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Vásárhelyi ezüstérem Skopjéban
Vásárhelyi ezüstérem Skopjéban Skopjéban rendezték meg az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált, 14 és 18 év közötti az európai fiatal sportolók számára.
 
Az 1919. július 25-én történtekről emlékeztek meg
Az 1919. július 25-én történtekről emlékeztek meg A tömeggyilkosság Hódmezővásárhely határában történt. Az önkormányzat, valamint a FIDESZ-KDNP a kutasi úti emlékműnél elhelyezte az emlékezés koszorúját.