



Kiállt elvei, írói ’ars poetica’-ja mellett, pedig barátai is próbálták lebeszélni az alkotásról. És a 21. századból visszatekintve, kire emlékszünk inkább? Bulgakovra, vagy a bizonyos barátokra?
A 20. századi szovjet irodalom vette be magát az Emlékpont Múzeum falai közé egy beszélgetős délután erejéig. A résztvevők Mihail Bulgakov születésnapjának 120. évfordulójáról emlékeztek. A sorok között a fiatal korosztály is jelentős számban képviseltette magát. Bagi Ibolya irodalomtörténész, a Szegedi Tudományegyetem Orosz Filológiai Tanszékének vezetője vállalta az irodalmi est „háziasszonyának” szerepét. Munkatársunknak még az est kezdete előtt bevallotta, amellett, hogy a korszak és az orosz irodalom szakértője és kutatója, az író nagy rajongója. Örömmel vállalta a feladatot is, hiszen az idős és a fiatal korosztályból egyaránt sokan ismerik Bulgakovot, főként a Mester és Margarita című művét, így nem kell tudományos előadást tartania, hanem a könnyed beszélgetés kerülhet a középpontba.
A délután résztvevői először egy rövid jelenetet láthattak: Benkő László és Mónus Bálint, a vásárhelyi SzépSzínműves Céh tagjai elevenítették fel a Mester és Margarita első fejezetét. A rendhagyó kezdet után tényleg a beszélgetésé volt a főszerep.
Bulgakov hányatott sorsa elevenedett meg, majd szóba került, az irodalomtörténész az író legismertebb művét milyen korosztály számára ajánlaná. Bagi Ibolya nem köti korhoz a regényt, amelyben mindent megtalálunk, a szatírától a mély filozófiai eszmefuttatásokon keresztül, egészen az abszurd ábrázolásmódig. Ez a könyv valóban a kommunizmus elé tart görbe tükröt.
Bagi Ibolya feltette a kérdést, vajon mi tetszik a fiataloknak a könyvben. Ha bepillantunk a „színfalak mögé”, meglátjuk micsoda elszántság és bátorság vezérelte akkoriban az írót, hiszen a korszak körülményeiben, a sztálini időkben veszélyes tettre vállalkozott. Számos esetben cenzúrázták, sőt több írását saját kezűleg semmisített meg. Mindezek ellenére, egy minta is lehet a mai generáció számára, hiszen eltiltották a nyilvánosság elől, hatalmas nyomás alatt állt, de ő mégis kiállt az elvei, az írói ’ars poetica’-ja mellett, pedig barátai is próbálták lebeszélni az alkotásról. És ha ma a 21. századból visszatekintünk, kire emlékszünk inkább? Bulgakovra, vagy a bizonyos barátokra? – vonta le Bagi Ibolya a végkövetkeztetést.