Mint ismeretes Magyarország évtizedek óta Európában a kóbor macskák országa. Százezrével élnek a települések utcáin, lakótelepeken, erdőben, mezőn persze azért közel az emberhez, jóllehet éppen az ember tehet arról, hogy elszaporodnak.
Vásárhelyen több helyen hamis jószándék által vezérelve még mindig etetik is ezeket a számkivetett állatokat. A begyűjtésük sem lehet teljes megoldás, mert az úgynevezett vákum-effektus miatt, ha egy adott területről be is gyűjtünk minden kóbor macskát, ott akkor is meg fognak jelenni újabb egyedek, hiszen a rágcsáló- és madárpopuláció az ember beavatkozása előtt is eltartott néhány állatot.
Ezt ismerte fel a Hódmezővásárhelyi Állatvédők Egyesülete, amikor a populációt hathatósan csökkentő megoldásként ivartalanítási akciót hirdetett, méghozzá úgy, hogy az állatorvosi beavatkozás finanszírozását is átvállalta.
A felhívás a Vásárhelyi Hírekben is megjelent, és most az egyesület arról számolt be, hogy véget ért a tavasszal indult ivartalanítási program, amelyben az utcai kolóniák sterilizálása mellett a rászoruló macskatartók is számíthattak segítségre.
Összesen száz macskát ivartalaníttatott a Hódmezővásárhelyi Állatvédők Egyesülete a svájci Susy Utzinger Stiftung für Tierschutz alapítványnak köszönhetően.
Szili Éva, a program koordinátora elmondta, a támogatásból elsősorban az utcai kolóniák ivartalanítása történt meg Hódmezővásárhelyen, így hosszú távon jóval kevesebb kóbor macska lehet a közterületeken. A számokat ismertetve kiemelte, 79 nőstény és 21 kandúr ivartalanítására került sor. Elsősorban a nőstényeket részesítették előnyben, de egy-egy utcai kolónia felszámolásánál nem válogattak a nemek szerint.
Az adatokból az is látszik, hogy az egyesület már a megalakulása óta kiemelten figyel a nehéz helyzetbe került állattartó családokra, így a rászoruló macskatartók is számíthattak segítségre. Összesen 32 állat ivartalanítása történt meg segítségkérés útján, illetve rászorultsági alapon.
Szili Éva megjegyezte, ennek elsődleges célja az volt, hogy kevesebb legyen a nem kívánt szaporulat, amely még nagyobb terhet jelenthet a családnak, de így az is megakadályozható, hogy még több macska kerüljön az utcára. A kiválasztásában a helyi családsegítő szolgálat és a Magyar Vöröskereszt hódmezővásárhelyi szervezete is segített a korábban megkötött együttműködési megállapodásoknak köszönhetően. Az ivartalanítási programban a műtéteket hódmezővásárhelyi, szegedi állatorvosok végezték.
Ennek az akciónak a folytatásáról, egy esetleg nagyobb sebességbe kapcsolásáról érdemes lenne elgondolkodni, akár az Önkormányzat bevonásával, hiszen Hódmezővásárhely közterületeinek higiéniájáról is szó van.