„Pedig én legalább ezerszer mondtam”, „Mosolyogni!” válaszolta a kérdésemre Bakacsi László, aki feleségével állította össze idén is a Gregus báli nyitótáncot.
Fotó: VH
Nézze meg báli tudósításunkat videon ITT
A Lutor Gyula Szalontánc Egyesület egykor rutinos táncosainak nem volt könnyű dolguk a koreográfiával, mert a Gregus köztudottan „kevés lányos” iskola, így több lányt kellett toborozni. Igaz a fiúk között is volt néhány 18 év alatti és feletti is.
Az összehozott 38 pár szépen kitöltötte a táncparkettet. Nehéz helyzetben lehetett a két koreográfus azért is, mert már az első bevonuláskor látható volt, ezek a fiúk sem a táncparkettből fognak megélni. Ezzel arra gondolok, hogy bár többeknek ritmusérzéke esetleg kevesebb van, viszont az biztos, hogy egyik-másik végzős hamarosan a zsebében érezhet néhány remek állásajánlatot, ismerve a Gregusban magas színvonalon elsajátítható szakmákat. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint például az a két tavaly végzett fiatal, akik a szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelük szerint a kecskeméti Mercedes gyárban dolgoznak.
Bakacsiné Rostás Edit és Bakacsi László tavalyi, akkor 45 párra épített koreográfiája idén jóval kötetlenebb volt. Maga a tánc is valamivel kevesebb standard jellegre épült, sőt egyetlen tipikusan „báli klasszikus” zene sem volt, hanem egy örökzöld slágerre táncolták el az elmaradhatatlan angol keringőt, majd a több, evergreenből összeállított cha-tangot. Ez az utóbbi öt évben divatba jött tánc inkább a lépéskombinációkra és nem a páros táncra épül. Ez a koreográfia most meg is hálálta magát, mert a sok kilépéssel és mozdulattal egységes látványt nyújtott a 76 táncos. Apropó kézmozdulat! Csak azt az elől merevítős, hátul fűzős báli ruhát ne találták volna fel! Az ilyen ruhát választó lányok egy része a felsőrészt hol nyíltan, hol egy sasszé közben „lopva” felfelé húzogatta. Azok jártak jól, akik mellbőségükkel tisztában voltak és inkább egy pántos ruhát választottak.
A nyitótánc kevésbé követte a tradíciókat, könnyed, laza volt. Így lehetne jellemezni a bálozó hölgyközönség ruhaválasztását is. Voltak egyszerűbb alkalmi nadrág-blézer kombinációk, de jellemzően nagyon sok gondosan megválasztott, illetve az alkathoz harmonizáló kollekciót láttunk. Természetesen anyagukban ismét a sokféleség volt a jellemző, főként a muszlin, a georgett, a shantung, és a szatén. Meglepően sok fiatal lányon lehetett látni légies és elegáns fekete csipkével kombinált térdalatti ruhát.
A hölgyek nagy része természetesen a földig érő estélyiket preferálta, mint például Nagy Zsuzsanna, a Gregus igazgatónője, aki egy kétrészes, ízléses fazonú, az alakhoz diszkréten passzoló estélyiben volt. Mint mondta, Vásárhelyen varratta, de az anyagot 19 éves lánya választotta. Mennyivel könnyebb a fiúknak! Egy jó szabású öltöny, trendi inggel és hozzá passzoló nyakkendővel. Illetve az elmaradhatatlan csokornyakkendőt ezúttal nemcsak a táncosokon lehetett látni, a bálozó vendégek is mintha egyre jobban kedvelnék.
A báli szezon harmadik bálja is hangulatában követte az előzőeket, bár érezhetően kevesebben voltak az idei Gregus Bálban. Talán a gazdasági válság ide is begyűrűzött?
Kapcsolódó cikkünk:
Nézze meg báli tudósításunkat videon ITT
Gregus Bál - pillanatképek 2012.
Vaku és piros rózsa - Gregus báli tudósítás 2011.