
Önálló agrár-felsőoktatási központ jöhet létre Hódmezővásárhelyen - jelentette ki Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken a város közgyűlésének ülésén, írta a vasarhely24.com.
A hírportál tudósítása szerint a térség országgyűlési képviselői posztját is betöltő politikus úgy fogalmazott, ott, ahol az agrár-felsőoktatás nem önálló, mint például a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Hódmezővásárhelyen működő mezőgazdasági kara esetében, ott az agrárképzés mostohagyermek.
A miniszter az Szegedi Tudományegyetemnek a vásárhelyi tagintézményhez való hozzáállását "vérlázítónak" nevezte. Úgy vélte, a kart a megszokás és anyagi érdekek miatt tartják csak fent a mai napig.
Lázár János közölte, ahhoz, hogy ez - mint a nemzet számára kiemelten fontos agrárképzés - megváltozzon, a kormánynak kell bátornak lennie és leválasztania, saját kézbe vennie az agrár-felsőoktatást, úgy, hogy az országban három-négy ilyen képzési központot alakít ki. Az egyik ilyen központ egyértelműen Hódmezővásárhely lenne, agrárhagyományai és múltja miatt - mondta a politikus.
Az, hogy egy agrárszakmai képzési centrum legyen Vásárhelyen, nem új keletű, (erről 2015 júliusában írtunk a Vásárhelyi Hírekben) hogy az EMMI Felsőoktatási Államtitkársága által kiadott 'Fokozatváltás a felsőoktatásban' című stratégiai terv szerint az országban létre akarnak hozni több agrárcentrumot, amely az alaptól a doktori képzésig biztosítja az agrár-felsőoktatás teljes palettáját. A stratégiai koncepcióban agrárcentrumok kialakítása olvasható. Nem kizárt, hogy éppen a hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Kar lehet az egyik központ.
A hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Karnak a régiós szakemberképzésben eddig is jelentős szerepe volt, de különösen felértékelődött azzal, hogy a kormány, illetve az EU többféle módon ösztönzi a fiatal, képzett gazdálkodókat.
Az is a kedvező adottságok közé tartozik, hogy szintén egy nagymúltú agrárszakember képző középiskola - nevezetesen a Gregus Máté Szakközépiskola - működik Vásárhelyen, végzőseinek egy része pedig a Mezőgazdasági Karra felvételizik.
Ugyan a képzéssel nem függ össze, de mint ismeretes 2016 elején a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal Csongrád Megyei Kirendeltsége Hódmezővásárhelyre költözött.