KözéletKritikus helyzetben van a hódmezővásárhelyi és makói kórházi ellátás

2026. április 7., kedd
 
Kritikus helyzetben van a hódmezővásárhelyi és makói kórházi ellátás

Március 15-től a kórház vezetése nem szervezte meg a betegellátást, egyszerűen nem kötött szerződést az orvosok jelentős részével.

 

 

 

 

 

 

Közleményt adott ki a Magyar Orvosi Kamara, amelyben konkrétan megnevezte a Hódmezővásárhelyi - Makói Egészségügyi Ellátó Központot.

 

A magyar egészségügy munkaerő és forráshiányos helyzetében előfordul, hogy egy-egy intézmény működésében nehézségek merülnek fel. Amennyiben az ellátási nehézségek huzamosabb ideig nem oldódnak meg, vagy kritikus helyzet áll elő, a nyilvánosság tájékoztatása szükséges. Közérdek, hogy a lakosság megfelelő információkkal rendelkezzen az egészségügyi ellátásának helyzetéről.

 

A Hódmezővásárhelyi - Makói Egészségügyi Ellátó Központban rendkívüli, súlyos helyzet alakult ki. Március 15-től a kórház vezetése ugyanis nem szervezte meg a betegellátást, egyszerűen nem kötött szerződést az orvosok jelentős részével. A betegek ellátása csak azért valósult meg, mert az orvosok jelentős része a jogszerű kereteken túl is, lelkiismereti okból bement dolgozni, különben nem lett volna orvos a műszakban, ügyeletben – írja a közlemény.

 

Az eset előzménye, hogy még januárban 67 orvos és egészségügyi szakdolgozó – köztük sebészek, belgyógyászok, aneszteziológusok és radiológusok – mondták fel az önként vállalt többletmunkát. Az orvosok önkéntes többletmunka felmondásának oka az volt, hogy az intézmény vezetése több osztályon egyoldalúan csökkentette az ügyeleti díjazást, az ügyelet után járó kötelező pihenőidőt ledolgoztatta, illetve az évek óta ki nem adott szabadságokat eltörölte.

 

A többletmunka felmondás március 1-én lépett hatályba, ennek következtében a betegellátás korábbi formája és szintje nem volt fenntartható. A kórház vezetése először műszakos beosztást rendelt el, majd - amikor az orvosok teljes munkaidejét elhasználta - nem gondoskodott semmilyen jogszerű megoldásról. A kórház vezetősége az általa irányított intézmény betegeinek sorsát szerződés nélküli munkára építette.- olvasható a közleményben.

 

Az érintett orvosok eddig is kifejezett terhelés mellett dolgoztak a kórház működőképességének fenntartásáért. Követeléseik nem rendkívüliek: a hatályos jogszabályokban biztosított munkajogi és pihenőidőre vonatkozó garanciák érvényesítését kérik.

 

Jogszerű szerződés hiányában a kórház által ellátott terület lakosságának intézményi ellátását csak orvosaink felelősségérzete, hivatástudata, elkötelezettsége, lelkiismerete és etikus magatartása biztosítja.

 

A Magyar Orvosi Kamara a betegek és kollégáink jogainak biztosítását, a kialakult helyzet kivizsgálását kéri a Belügyminisztériumtól és az intézmény működtetéséért felelős OKFŐ-től. – zárja közleményét a Magyar Orvosi Kamara.

 
 
Forrás: MOK
VH
 

Olvassa el ezt is!

Nem jutottak be a felsőházi rájátszásba

Nem jutottak be a felsőházi rájátszásba

Április 2-án a Budafok vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjában. Vereséggel zárták az alapszakaszt. 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

2026. 33. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
Vásárhelyi kötődésű művészek alkotása a TIK bejáratánál

Vásárhelyi kötődésű művészek alkotása a TIK bejáratánál

Március 26-án avatták fel a Szilassi-poliéderként ismert nagyméretű alakzatát, amely hét lapból áll, és valamennyi lap minden másikkal szomszédos.
Vásárhelyi diák is helyezést ért el a SzakmaSztár döntőjében

Vásárhelyi diák is helyezést ért el a SzakmaSztár döntőjében

Idén a megyéből 9 szakképző intézményből, 10 szakmából összesen 14 fő jutott be a döntőbe. A HSZC iskoláiból 3 tanuló ért el helyezést.
 

És ezt már olvasta?

Méltó emlék a jövő nemzedékei számára is
Méltó emlék a jövő nemzedékei számára is

Hódmezővásárhelyen augusztus 20-án délelőtt a hagyományoknak megfelelően ünnepséget rendeztek a Szent István téren.

 
Befürödhetünk a szökőkutakkal
Befürödhetünk a szökőkutakkal A napokban várható kánikula miatt a szülőknek érdemes jobban figyelni a szökőkutainkra, amelyeket eredetileg nem fürdésre tervezték.
 
Vajon lesz megoldás?
Vajon lesz megoldás? Az agrár- és élelmiszergazdasági miniszter segítségét kérte Márki-Zay Péter polgármester az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. bűzterhelése miatt.
 
Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026
Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026 Augusztus 20-a, I. István király 1083-as szentté avatására és a magyar államalapításra emlékezik. A mindig többnapos ünnephez borfesztiválok, kulturális események egész sora kapcsolódik. 
 
A roma holokauszra emlékeztek
A roma holokauszra emlékeztek Augusztus 2-án a roma holokauszt áldozataira emlékezve, a vásárhelyi zsinagóga falán elhelyezett emléktábláná koszorúzás volt.
 
Tanévi menetrend 2026/2027
Tanévi menetrend 2026/2027 Mi várható a 2026/2027-es tanévre vonatkozó oktatási rend esetében, részletes menetrend, amely a tanítási szünetek idejét is tartalmazza.
 
Vásárhelyen született Antal Imre
Vásárhelyen született Antal Imre Július 31-én lenne kilencvenegy éves Antal Imre Erkel Ferenc-díjas zongoraművész, műsorvezető, showman, az elmúlt évtizedek egyik népszerű tévés személyisége.