



A Rákóczi Szövetség által kiírt pályázatnak köszönhetően, a hódmezővásárhelyi Eötvös József Székhelyintézmény 37 diákja és 3 kísérőtanár 5 napot töltött Erdélyben, a székelykeresztúri Zeyk Domokos Iskolaközpont vendégeként, 2011. március 11. és 16. között. A Rákóczi Szövetség 1989-ben alakult azzal a céllal, hogy a határon túl élő magyar kisebbségek nemzeti, kulturális, szellemi, közművelődési és érdekképviseleti tevékenységét segítse és hatékonyan részt vállaljon identitástudatuk megőrzésében.
A Zeyk Domokos Iskolaközpont és az Eötvös József iskola kapcsolata, „vendégbarátsága” hosszú évekre tekint vissza. Első alkalommal 2003-ban jártak az eötvösös diákok a Hargita megyében található iskolánál. A kapcsolat annak köszönhetően alakult ki, hogy egy helybéli ikerpár az Eötvös tanulója volt. Az ő közreműködésükkel vette fel a két intézmény a kapcsolatot és kötöttek testvériskolai szerződést. Az évek során, pályázati segítségeknek köszönhetően a testvériskolák között baráti együttműködés alakult ki. Körülbelül 200 diák járta már meg Erdélyországot, körülbelül ugyanennyi erdélyi diák járt Hódmezővásárhelyen
Molnár Adrienn kísérőtanár beszámolója szerint, a 12 órás út közben megálltak megtekinteni Déva várát, amelyre siklóval jutottak fel. A tanárnő elmondása szerint amikor megérkeztek, a testvériskola diákjai az iskola parkolójában a buszról leszállva a sírva nevető, könnytől csillogó szemű gyerekek egymás nyakába borultak.
A látogatás legfőbb célja március 15-e közös megünneplése volt, de emellett élményekben gazdag kirándulásokkal telt az idő. Első nap délelőttjén a székelykeresztúri mini „skanzen”, valamint néhány Petőfi-emlékhely megtekintése volt a program, délután pedig Segesvárra látogattak a diákok. A második napon egy nagyobb lélegzetvételű kirándulás során a szászkézdi várat, valamint Brassót nézték meg a diákok és kísérőik. Molnár Adrienn szerint, a gyerekek számára a Brassó mellett található Pojána hegyének felkeresése volt a legnagyobb élmény, ugyanis a 1800 méter magas hegyre libegővel mentek fel. A hegy aljában még tavasz és 15 fok, a hegy tetején pedig hó és fagy volt. A kirándulás legszebb, legmeghatóbb pillanatai március 15-e reggelén kezdődtek. A két intézmény közösen megkoszorúzta Petőfi Sándor legendai sírját, majd az eötvösös diákok aktív közreműködésével ünnepélyes keretek között megemlékeztek 1848 eseményeiről. Az iskolai ünnepséget követően a vásárhelyi diákok életre szóló élményben részesültek, hiszen amikor Székelykeresztúr lakosai ünnepélyes felvonulással tisztelegnek történelmünk nagyjai előtt, a 37 eötvösös diák a menet elején vonulhatott fel. Molnár Adrienn tanárnő beszámolója szerint, a városi ünnepség megható pillanatai között tartják számon a közös Himnusz-éneklést, a székely népi ruhába öltözött gyerekek műsorát, a hagyományaikat őrző nénik viseletét, könnytől csillogó szemét. Ennek közös megélése a vásárhelyi diákok számára örökre megmaradó emléket jelent.