A március 11-én kihirdetett országos általános tűzgyújtási tilalom apropóján a VH néhány hasznos információja a szabadtéri tűzgyújtásról, na és a trendivé vált kerti grillezésről.
Hódmezővásárhely is azok közé a települések közé tartozik, amelyekben egy-egy utca választja el a magasházakat a családi házas részektől. Szinte nincs kertes ház, amelyben ne keletkezne olyan növényi hulladék, amelynek az „eltüntetése” ne jelentene rendszeresen megoldandó feladatot. Vásárhelyen az ASA Köztisztasági Kft. a zöldhulladékot, nyesedéket, falevelet, a kuka mellé kihelyezett fekete műanyag zsákban elszállítja. Azonban felhívták a figyelmet arra, hogy a zsákok száját nem szabad bekötni, mert akkor nem viszik el.
Sok családnak „tradicionálisan” elsőre az égetés jut az eszébe. Ez azonban fokozott veszélyt is rejt magában, mind az emberre, mind a környezetre nézve. A két legveszélyeztetettebb időszak a kora tavasz és a késő ősz, a kerti munkák kezdete és vége, amikor a kiskert tulajdonosok az összegyűlt gazt előszeretettel elégetik el.
Kevesen gondolják, és valószínű ennél is kevesebben tartják be, hogy a növényi hulladékok elégetése alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységnek számít. Ezért az égetés helyét, időpontját, terjedelmét a megkezdés előtt legalább 24 órával az illetékes hivatásos önkormányzati tűzoltóságnak be kell jelenteni.
Tudni kell azt is, hogy a településeken önkormányzati rendeletben szabályozzák, szabályozhatják, hogy az égetésre az év mely hónapjaiban, illetve mely napszakokban kerül sor.
Hódmezővásárhelyen 2005 óta elvileg akár 100 ezer forintos bírságra is számíthat az, aki kiskertjében vagy családi háza udvarán, nyílt terepen égeti el a kerti hulladékot, az avart, de például Csanyteleken nyílt téren július 1. és 31., illetve november 1. és december 5. között pénteki napokon délelőtt 9 és délután 5 között lehet égetni
A rendelet, illetve a tűzgyújtási tilalom vagy szabályok megszegői szabálysértést követnek el, amennyiben a cselekményt szándékosan követik el. Amennyiben abból közveszély, sérülés, halál, kár származik, akkor az elkövető bűncselekményt (rongálás vagy közveszély okozás) valósít meg.
Arra kell ügyelni a kerti sütéseknél és főzéseknél, hogy a sütőhelyek megválasztása az uralkodó széliránynak megfelelően történjék, de számolni kell azzal, hogy a szél erősségének változása a láng nagyságát, irányát jelentősen befolyásolja. Erre ezért van szükség, mert a kerti grillpartikra nem érvényes a kerti égetéssel kapcsolatban megállapított szabály, hogy azt csak teljes szélcsendben lehet végezni.
A főzéshez, sütéshez használt eszközöket stabilan rögzítsük, megfelelően telepítsük (a felboruló edény égési sérülést okozhat, illetve pld. a felboruló grillből a kiszóródó izzó faszén gyújtási veszélyt jelenthet). A kerti partira is érvényes azonban a fokozott veszéllyel járó tevékenységre vonatkozó szabály: aki a kerti tüzet vagy a grillt kezeli, amíg e tevékenységet folytatja, és a tüzet el nem oltotta nem fogyaszthat alkoholt, nem kerülhet befolyásolt állapotba.
A kerti égetést csak a szomszéd zavarása nélkül, annak jóváhagyásával lehet végezni. Ez a rendelet vonatkozik a kerti grillezésre is, bár a gyakorlat azt mutatja a szomszédoktól a legritkább esetben kérnek engedélyt. Viszont azt azért érdemes megjegyezni, hogy a Polgári Törvénykönyv egyik általános szabályából következően, kimondja, hogy a tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen szomszédait szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné.
Amennyiben baj történik, a tűz elterjed, (például felborul a grillsütő, stb,) nem tudjuk megfékezni avagy tüzet észlelünk, azt kötelesek vagyunk azonnal bejelenteni! A bejelentést megtehetjük a tűzoltóságnál, a rendőrségnél, avagy az általános 112-es általános segélyhívó számon. Amennyiben azt észleljük, hogy valaki a tűzgyújtási szabályokat megszegi, vagy tűzgyújtási tilalom ellenére gyújt tüzet szintén bejelentési kötelezettségünk van.