
Érdemes visszább fogni a lelkesedést, mielőtt nagyobb csalódás éri mindazokat, akik a június 6-án 8 órakor induló Otthon melege program keretében beígért fűtés-korszerűsítési támogatásra ácsingóznak.
Az erre elkülönített összeg ugyanis mindössze néhány ezer, amúgy is tehetősebb háztartásnak nyújt majd pénzügyi segítséget. Elég ehhez egy egyszerű matematikai számítást elvégezni.
A tervek szerint a családi és társasházak komplex fűtéskorszerűsítését, kazán- és konvektorcseréjét, illetve a kiegészítő elemek, például kémények felújítását, cseréjét támogató pályázat mindössze három és fél milliárd forintos keretösszegű lesz és egy-egy pályázó legfeljebb 700 ezer forint vissza nem térítendő támogatást kaphat. Legfeljebb…mert azok, akik bekerülnek a programba 40 % önrészt is hozzá kell tenniük, vagyis annak a családnak, amelyik 700 ezer forintot igényel, legalább egymillió-hétszázötvenezer forint értékű felújítást kell végeznie, hogy megkaphassa a kért összeget.
A maximális támogatással számolva pedig mindössze ötezer jelentkező juthat kormányzati forráshoz. Ha ezt megfelezzük, sem lehet 10 ezer pályázónál több.
Ez pedig nagyon kevés, ha hihetünk a statisztikai adatoknak, amelyek szerint Magyarországon megközelítőleg 150 ezer életveszélyes és egymillió erősen felújításra szoruló kémény működik. Az országban lévő hozzávetőleg ötmillió füstelvezető átlagéletkora meghaladja a húsz évet. A kazánok átlagos kora pedig szintén több mint 20 év, és ez sok esetben életveszélyessé teszi a fűtőrendszereket.
Ha belemerülünk az árakba, egy-egy új típusú kazán 300-600 ezer forintba is kerülhet.
De mivel tavaly nyár óta kötelezően előírták az úgynevezett kondenzációs készülékeket, ezek beépítéséhez a kéményátalakítás ára félmillió forint. A kiskapacitású gázkészülék árai is 150 és 300 ezer forint között mozognak.
Ezeket az összegeket azonban a legtöbb hazai család nem képes kigazdálkodni. Emiatt szinte bizonyos, hogy nem csökken észrevehető mértékben az életveszélyes kémények és fűtőberendezések száma az országban a támogatási pályázat meghirdetését követően sem.
Mint arról tavaly írtunk a Vásárhelyi Hírekben ez a mostani 3 és félmilliárd része annak az Európai Unió által biztosított százmilliárd forintos vissza nem térítendő támogatásnak, amelyet energetikai felújításokhoz a lakosság számára biztosított volna. Ezt az összeget azonban a kormányzat tavaly ősszel átirányította a közintézmények korszerűsítésére.