













Dr. Böröndi Gábor dandártábornok: "a feladat sikeres elvégzése mellett, fontos, hogy a katasztrófahelyzetekben számíthatunk egymásra, hiszen erős a politikai és katonai kötődés, és most már a szaktudás is teljes körű.”
Fotó: VH
Egy árvizet nehéz lenne szimulálni, egy árvízi mentést viszont sikerült. A feladatot közel 300 katona teljesítette a Szőke Lavina 2011 nevű gyakorlaton. Több nemzet fogott össze, több napos gyakorlaton, hogy az árvízi katasztrófahelyzeteket szakszerűen kezelni tudja.
Az egyre szélsőségesebb időjárásnak köszönhetően, a 90-es években bekövetkezett természeti katasztrófák rendkívüli károkat okoztak Közép-Európa országaiban. A védekezési feladatokra egyre nagyobb szükség volt, így ukrán kezdeményezésre létrehozták a TISZA Többnemzeti Műszaki Zászlóaljat. A magyar – ukrán – román - szlovák csapatok feladata, a Tisza vízgyűjtő területén bekövetkezett árvizek, illetve más katasztrófahelyzetek esetén a lakosság mentése, a károk elhárításában való részvétel.
A nemzeti csapatok minden évben közös gyakorlatot hajtanak végre, egy-egy országra négyévente kerül sor. Magyarország harmadszor szolgált a gyakorlat helyszínéül. A magyar modul személyi állományát, valamint technikai eszközeit a MH 5. Bocskai István Lövészdandár Művelettámogató Műszaki Zászlóalja és a Harctámogató Műszaki Százada biztosította.
Az árvízi katasztrófavédelmi gyakorlat lényege, hogy bemutassa a TISZA TMZ erőinek műveleti hatékonyságát, a feladatok végrehajtásába bevonható képességeket, fejlessze a tervezési, szervezési, vezetési és irányítási feladatokban való jártasságot és a nemzeti modulok együttműködési képességét. Összesen 263 fő vett részt a műveletben. Szeptember 22-én, a gyakorlat utolsó napján, Hódmezővásárhelyen, a Kossuth téren tartott gyakorlatzáró ünnepségen többen kitüntetést is kaptak, Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnök-helyettestől. Az altábornagy teljes mértékben sikeresnek minősítette a gyakorlatot, és mint mondta, „a szaktudással és a hozzáértéssel a civil lakosság bizalmát nyeri el minden katona, és ennek a bizalomnak, mindig meg kell felelni.”
Dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár
parancsnoka szerint is jól teljesítettek a közös munkában a nemzeti csapatok. „A feladat sikeres elvégzése mellett, fontos, hogy a katasztrófahelyzetekben számíthatunk egymásra, hiszen erős a politikai és katonai kötődés, és most már a szaktudás is teljes körű.”
Kapcsolódó cikkeink:
A Gregus Máté tagintézmény Katonasuli osztálya hadgyakorlaton járt