Október 22-én egy sokszínű, izgalmas, többek között az idegennyelv-tudást, a vállalkozói- és életpálya építést, az egészségfejlesztést, a környezettudatosságot elősegítő pályázat zárórendezvényét tartották a Kalmár Zsigmond Szakképző Iskolában.
Sajtóközlemény
A projekt hosszú távú célja a diákok munkaerő-piaci sikeressége érdekében az oktatás és képzés minőségének és hatékonyságának javítása, elsősorban idegennyelv-tudás, vállalkozói- és életpálya építés, egészségfejlesztési készségek és környezettudatosság terén, valamint a társadalmi leszakadás megakadályozása és a tehetséggondozás a nevelés-oktatás eszközeivel.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ 100 százalékos támogatási intenzitás mellett 20.000.000 forint összegű vissza nem térítendő támogatást nyert az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében kiírásra került TÁMOP-3.1.4.C-14-2015-0124 „Innovatív iskolák fejlesztése 2. ütem” pályázati konstrukcióban.
A szakmai program a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum két intézménye, a Kalmár Zsigmond Szakképző Iskola és Corvin Mátyás Szakképző Iskola pedagógusaival valósult meg.
A pályázatba bevontak két helyi oktatási intézményt: a hódmezővásárhelyi Varga Tamás Általános Iskolát és a Kozmutza Flóra Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Kollégium, Gyermekotthon és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményt. Összesen 29 pedagógus részvételével valósultak meg a programok 2015. május 1. és október 31. között.
A szakmai programelemek kivitelezését segítendő, különféle használati tárgyakat, szemléltető eszközöket, anyagokat vásároltak. A közös tematika alapján felépített programokkal igyekeztek elérni a pályázatban vállalt célokat:
- A környezeti nevelést, környezettudatos magatartást szolgáló tanórán kívüli tevékenységek során - júniusban, szeptemberben és októberben - ökoiskolai programsorozatot szerveztek, továbbá volt Erdei iskola: a diákok háromnapos táborozáson vettek részt a Mártélyi Természetvédelmi Körzetben.
- A nyelvi területhez kapcsolódó kompetenciák fejlődése, a nyelvhasználat javulása, a szókincs gazdagodása érdekében júniusban Nyelvi vetélkedőt, októberben Nyelvi témahetet rendeztek.
- A vállalkozáshoz kapcsolódóan a tudatosságot, az önbizalom erősödését, a személyiségfejlődést, a tájékozottság növelését szolgálta a vállalkozói- és életpálya-építés tanácsadás, amelyet a nyári szünet kivételével májustól október végéig hetente egy alkalommal, délutáni foglalkozásban valósítottak meg.
- Az egészségfejlesztés-, szemléletformálás érdekében májustól októberig hetente 2 alkalom délutáni foglalkozások keretében sport és mozgásprogramokat szerveztek. A program részeként júniusban egész napos Egészségnapot rendeztek, amely elsősorban az egészséges táplálkozáshoz kapcsolódott.
- A pedagógusoknak októberben továbbképzéseket szerveztek, amelyek kiemelten foglalkoztak a tanulási és magatartási, valamint konfliktus és iskolai agressziókezelési problémák felismerésében. Továbbá elősegítette a megfelelő szolgálatokkal való együttműködés javítását.
A pályázatban résztvevő intézmények, a projekt valamennyi résztvevője 2015. október 22-én tartotta a zárórendezvényt, amikor részletesen elemezték a pályázat valamennyi programelemét. Az azt követő kerekasztal beszélgetés során értékelték a pályázat egyes céljait. Megállapították, hogy a pályázat elősegítette a minőségi szakmai munka megerősítését, fejlesztését, a szakmai fejlődést, az ön- és továbbképzés lehetőségét, valamint a tanulók részére az élményalapú tudás megszerzését, az eszközjellegű- és szociális kompetenciák fejlődését. A projekt által biztosított sok élménnyel teli program hozzájárult a környezettudatos magatartás megalapozásához, segítette az intézményi célok megvalósítása érdekében tevékenykedő kisközösségek kialakulását.