
A Vásárhely környéki szőlőterületek hegybírója szerint itt az országos átlaghoz képest kevesen éltek vele, de maga az Európai uniós hároméves ültetvény-kivágási program demoralizálóan hatott a szőlősgazdákra.
Befejeződött a támogatott szőlőkivágáshoz kapcsolódó mintegy 4 200 darab kivágási engedély kiadása. A támogatás összege közel 3,9 milliárd forint, míg a kivágásra engedélyezett területnagyság 2 300 hektár. A most következő időszakban, május 15-ig el kell végezni a kivágást, hogy aztán a rendelet értelmében a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal a helyszíni ellenőrzéseket követően folyósítja a támogatást. A Európai Unió hektáronként egymillió forinttal, és szőlőtelepítési joggal "jutalmazza" a kivágást.
A vásárhelyi szőlőterületeket a Mórahalmi Hegyközség fogja össze. Hozzá tartozik Mórahalom, Ásotthalom, Domaszék, Kiskundorozsma, Hódmezővásárhely-Sóshalom, Zsombó, Bordány, Zákányszék. Továbbá a borvidéken kívüli Csongrád- és Békés megyei szőlő-bortermelők ia tagjai. Ezeken a területeken viszonylag kevesen éltek a szubvencionált szőlőkivágással. Ezt Kalmár István hegybíró mondta a Vásárhelyi Híreknek. Tájékoztatása szerint körülbelül 50 hektáron, főként a Mórahalom környéki területekről vágták ki a szőlőt. Hozzátette, bár szerencsére az országos átlaghoz képest ez a hektárszám nem nagy, maga az Európai uniós hároméves ültetvény-kivágási program hatott demoralizálóan a szőlősgazdákra.
A szervezet 311 taggal 455 ha-on gazdálkodik. A területükön 12 borpince működik. Fő fajtáik a Chardonnay, Ottonel muskotály, Kövidinka, Rajna rizling. Kalmár István hegybíró bizakodó: a hegyközségek adóraktárai egyre magasabb színvonalú termékekkel jelennek meg a minőségi bor piacon. A palackozás mellett a csoportos pince látogatásokban rejlő lehetőségeket is igyekeznek kihasználni.