
Tőlünk egy ugrásra, Bécsben a legjobb az életszínvonal a világon a Mercer idei listája alapján is. Az 1937-ben alapított patinás befektető cég minden évben elvégzett és hitelesnek elfogadott Életminőségi felmérése szerint, Bécs után Zürich és Auckland áll a második és a harmadik helyen, azután München a negyedik, Düsseldorf és Vancouver osztozik az ötödik helyen.
A Mercer cég 221 várost magában foglaló Életminőségi index listájának alapja hagyományosan New York, amely a 100-as index. Ettől lefelé és felfelé térnek el a világ városainak életminőségi mutatói.
A top 25 rangsorban a városok több mint a fele Európában van.
Továbbra is Bécsben a legjobb élni a Mercer legújabb, rangsora alapján. Az 1,8 millió lakosú Bécs kilencedik éve áll a toplista élén élénk kulturális életével, jó egészségügyi ellátásával és mérsékelt lakhatási költségeivel.
Összességében az európai városok vezetik elsősorban a listát, néhány ausztrál és új-zélandi város mellett. A lista elején nem nagyon történt változás, a második, harmadik és negyedik helyezett továbbra is Zürich, Aucklan, és München lett, míg az ötödik helyet Vancourver szerezte meg, mely a legelőkelőbb helyen végzett város az észak-amerikai kontinensről, valamint az egyetlen, ami ebből a térségből bekerült az első 10 helyezett közé.
Az ázsiai városok közül a legelső helyezett a világ ranglistán 26. helyet megszerző Szingapúr, Tokió a 44., míg Kuala Lumpur a 84 lett. A közel-keleti és afrikai térség tekintetében Dubai végzett legelöl a listán 74. helyével, Abu-Dhabi 77. lett. A Dél-Amerikai kontinens elsője, az uruguay-i Montevideo 78. az összesített listán, Buenos Aires pedig a 91.
A nyugat-európai országok közül összesen 7 szerepel az első tíz helyezett között az élhetőségi rangsorban, az előbbiekben már említett 3 mellett a 6. helyezett Düsseldorf, a 7. Frankfurt, a 8. Genova, és a 9. Koppenhága. London például csak a 40. helyet szerezte meg. Európa nyugati feléről a legrosszabb helyezést Belfast érte el a 63., míg déli feléről Athén a 85. helyével.
A Közép-Kelet-Európai régiót tekintve Prága szerezte meg a legelőkelőbb helyet, a 68-on végezve. Ljubljana a 75. Budapest a 76. lett az élhetőségi rangsorban. A régiót tekintve a legrosszabbul Kijev, Tirana és Minszk teljesített, 176., 180. és 189. helyével.
A világ legélhetetlenebb városa Bagdad lett, de a legrosszabb között van még Port-au-Prince (228.), de nem szerepelt jól Havanna (193.), Caracas (179.) és La Paz (156.) sem.
Az idei felmérésben a világ 230 nagyvárosa került értékelésre 39 kritérium alapján. A vizsgálat során olyan szempontokat vettek figyelembe, mint a város közlekedése, az oktatási, kulturális és egészségügyi szolgáltatásai, közbiztonsága és környezetvédelmi helyzete.
Az Egyesült Királyság városai közül London (38) a legjobb és Belfast (63) a legalacsonyabb rendű.
Globálisan nézve, a városok közül a legalacsonyabb életminőségű Khartoum, Szudán (217), Port-au-Prince, Haiti (218), N'Djamena, Csád (219), és Bangui, Közép-afrikai Köztársaság (220), Bagdad, Irak (221).
A felmérés külön górcső alá veszi azokat a városokat ahol a belső stabilitás, a bűnözés szintje, a bűnüldözés hatékonysága mellett, milyen a közbiztonság? Ebben Luxemburg vezeti a rangsor, amelyet Bern, Helsinki és Zürich követi. Bécs az ötödik helyen, míg a Genfi és Stockholm a rangsorban a hatodik és hetedik. Bagdad (221) viszont a világ legkevésbé biztonságos városa, majd N'Djamena, Csád (220), Abidjan, Elefántcsontpart (219), Bangui, Közép-afrikai Köztársaság (218) és Kinshasa, a Kongói Demokratikus Köztársaság (217) található a rangsorban.
Az amerikai kontinensen a kanadai városok uralják a rangsor tetejét. Vancouverben (5) a legjobb az életszínvonal, ezt követi Ottawa (14), Toronto (15), Montreal (22), Honolulu (29) és San Francisco (30).
Kanadai városok vezetnek a közbiztonsági rangsorban is: Calgary, Montreal, Ottawa, Toronto és Vancouver együttesen a 17.
Az Egyesült Államokban, Chicago, Honolulu, Houston és San Francisco van az élen.
Közép-és Dél-Amerikában, talán nem meglepő, hogy a legkevésbé biztonságos városok között Caracas (205), Port-au-Prince, Haiti (202), Bogota (196), és a jamaikai Kingston (192) áll a rangsor legalján.
Az európai városok közül közbiztonság Luxemburgban a legmagasabb, majd Bern, Helsinki és Zürich következik, nagyjából azonos pozícióban. Kelet-Európában Ljubljana (30) és Prága (47) áll a legjobb helyen, míg Moszkva (199) és Tbiliszi (215) a legrosszabb a közbiztonság tekintetében.
"Az európai városokról általánosságban elmondható, hogy továbbra is magas az életszínvonal, mert élvezik a fejlett és a modern városi infrastruktúrát, kombinálva kiváló egészségügyi és szabadidős létesítmények adta lehetőségekkel. De a gazdasági válság, a magas munkanélküliség és a politika iránti bizalmatlanság miatt nehéz hosszú távú jóslásokba bocsátkozni. Ausztria, Németország és Svájc, az a három ország, ahol még mindig különösen jók az életminőségi és közbiztonsági mutatók, de ez utóbbit befolyásolhatja a bizonytalanság és a csökkenő életszínvonal " mondja a Mercer kutatója.
Ha bolygónk másik felére is elnézünk Slagin Parakatil erről azt mondja: " Ázsia igen változatos. Az olyan országok, mint Ausztrália, Új-Zéland és Szingapúr uralják az életszínvonali és közbiztonsági rangsor tetejét részben azért, mert az infrastruktúra és a közszolgáltatásokba folyamatosak a befektetések. A másik véglet a sok olyan ázsiai város, ahol erős befolyásoló tényező a társadalmi instabilitás, politikai zűrzavar, a természeti katasztrófák, például a tájfunok.
Közel-Keletet és Afrikát együtt nézve, a Mercer rangsor szerint Dubaiban (74) a legmagasabb az életszínvonal. Azt követi Abu Dhabi (78), Port Louis, Mauritius szigetén (82), és Dél-afrikai Cape Town (88). Johannesburg a sorban a 94., majd Victoria, Seychelle-szigeteken a 95. A rangsorban következik Tel Aviv (99), az ománi Muscat(101), és Katar fővárosa Doha (106).
Ezekhez képest, Afrika legalacsonyabb életszínvonalú városai, Bangui, Közép-afrikai Köztársaságban (220), N'Djamena, Csádban (219), Khartum, Szudánban (217), és Brazzaville, Kongóban (214) valamint Bagdadban (221).
A közbiztonság alapján a Közel-Keleten Abu Dhabiban a legjobb, utána következik Muscat (29), Dubai (39) és Doha (67).
Afrikában csak Port Louis (59) és Victoria (79) tartozik a 100-as skála alatt. Máshol a régióban, Tunisz a 140., Casablanca a 147 és a sorban Kairó a 176. A 185. Algír, azután Teherán (188), és a lista alján Tripoli (204).
A közbiztonság alapján Bagdad (221) áll a lista alján, valamint a N'Djamena, Csádban (220), az elefántcsontparti Abidjan, (219), a Közép-afrikai Köztársaságban Bangui (218), és Kinshasa, Kongói Demokratikus Köztársaságban (217).