MozaikHiperaktív vagy csak eleven?

2013. január 5., szombat
 
Hiperaktív vagy csak eleven?

Túl aktív a gyerekünk, az iskolában sem tud koncentrálni, mindenki ráhúzta a rossz gyerek jelzőt? Kérdés, hogy valóban rossz-e, vagy csak hiperaktív?

 

 

 

 

 

 

Az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitási zavar) nevű betegségről egyre többet hallunk manapság. Tegyük tisztába mi is ez pontosan, hogyan alakul ki, miként lehet kezelni és miért válnak a hiperaktív gyerekekből jó vezetők, menedzserek? Hajdu Ágnes az ADHD Magyarország alapítója, fejlesztő pedagógus volt a segítségünkre ebben a témában.

'A kutatók 2010-ben rátaláltak egy genetikai enzimre, melyek olyan genetikai variációk, amik érintettek az autizmusban és a skizofréniában is, erős bizonyítékkal igazolva, hogy az ADHD egy idegrendszeri fejlődési rendellenesség. Másképp fogalmazva, a zavarral élő gyerekek agya különbözik más gyerekekétől. A hajlam tehát öröklődhet. Ezt, ahogy a dalban is éneklik 'egy életen át kell játszani és még azon is túl” – vélekedett Hajdu Ágnes.

A szakember az OrientPress Hírügynökségnek arról is beszélt: azt, hogy valaki hiperaktív – egy kis túlzással - már az anyuka pocakjában észre lehet venni, hiszen extrém módon sokat izeg-mozog a pici. AZ ADHD 3 tünetegyüttesből (vagy ezek kevert változataiból) áll. A figyelemzavar, a hiperaktivitás és az impulzivitás. 'A diagnózis felállításához 6 hónapon keresztül, ezek megfelelő számú tünetegyüttesének jelenléte szükséges' - fűzte hozzá Hajdu. Észre lehet venni, hogy probléma van, ha fiunk, lányunk átsiklik a részletek felett, gondtalan hibákat vét, vagy úgy tűnik, hogy nem figyel, ha hozzá beszélnek - folytatta. „A hiperaktív gyereknek egyszerre nem szabad több utasítást adni. Ha azt mondjuk neki, hogy vedd le a kabátod, a cipőd, menj be a szobába és ülj le az ágyra, akkor biztos, hogy az ágyon fog ülni kabátban és cipőben. Az eltérés korai felismerésével van lehetőség a multimodális kezelésre, mely jelentősen csökkenti a fenti nehézségek kialakulásának kockázatát' – mondta a pedagógus.

'Sokszor sajnos a szülők hátránynak érzik, ha gyereküknek ilyen problémájuk van, a rossz gyerek bélyegét nem tudják lemosni róluk. Ezért fontos tudni, hogy miként kell kezelni ezt a betegséget. Egy hiperaktív gyerek körül minél több szabály van, annál jobban 'működik'. Dicsérni kell, az iskolában az első padba kell ültetni őket, és állandó megerősítést kell kapniuk. Az ADHD-s gyerekek önbecsülése nincs túl magas szinten, pedig ezek a személyek nagyon kreatívak, jó beszélőkéjük, számtalan jó tulajdonságuk van, és felnőtt korban sokukból kiváló vezető, menedzser válhat. Azonban nagyon oda kell figyelni rájuk, mert könnyen rossz irányt vehet életük a sok negatív visszajelzés miatt” - közölte Hajdu Ágnes, aki szerint rendkívül nagy hangsúlyt kell fektetni a gyerekek speciális érdeklődésének, tehetségének gondozására.

Az ADHD szervezet szakmai vezetője arról is tájékoztatott: Magyarországon nagyjából 70 ezer ilyen betegséggel küzdő gyermek él, és csupán ezek 6 százaléka jut el orvoshoz. Ez pedig problémát jelenthet, hiszen ha nem kezelik megfelelően, akár pszichés gondok is kialakulhatnak a betegeknél. Felnőtt korban gyakrabban éri őket baleset, többször váltanak munkahelyet vagy párkapcsolatot.

Az ADHD Magyarország 2006-ban alakult és az ezzel a problémával küzdő gyerekek és szüleik támogatását, megsegítését tűzte ki célul. A szervezet szolgáltatásai ingyenesek, fel lehet őket hívni és segítenek abban, hol találhatók még ezzel foglalkozó intézmények, pedagógusok, orvosok, mediátorokat küldenek, segítenek a jogi problémák megoldásában - zárta szavait a szakember.

 

Olvassa el ezt is!

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

2025. 1. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
Itt a korcsolyaszezon

Itt a korcsolyaszezon

December 20-án, pénteken 14:00 órától a Pörgős Pengék jégkorong csapat bemutatójával indul a korcsolya szezon Vásárhelyen.
Jogerős ítélet született

Jogerős ítélet született

A Volánbusznak járó több tízmillió forintos támogatást, az ez után járó késedelmi kamatokat, valamint perköltséget ítélte meg a bíróság. Van még további nyitott kérdés.
Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön

Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön

A vásárhelyi csapat visszacsúszott a 9. helyre a tabellán, a bajnokság első felét, egyben 2024-et 4 győzelemmel és 7 vereséggel zárta.
 

És ezt már olvasta?

2025-ös munkaszüneti és ünnepnapok
2025-ös munkaszüneti és ünnepnapok 2025-ben 5 hosszú hétvége lesz, de idén nem lesz hatnapos hosszú hétvége. 2025-ben is három  szombati munkanap lesz.
 
Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban
 Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban A karácsony a keresztény egyház egyik legnagyobb ünnepe. De vajon honnan ered mindez? Mióta szokás a faállítás, mi került régen és mi kerül ma az a karácsonyi asztalra?
 
Osztrák bajtársak adománya
Osztrák bajtársak adománya Két hódmezővásárhelyi katona a KFOR nemzetközi békefenntartó misszió magyar kontingens tagjaként Koszovóban súlyos sérülést szenvedett.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2 2024. 50. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Ez volt az első hazai vereség
Ez volt az első hazai vereség Az egri Eszterházy SC-t látta vendégül a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 10. fordulójában.Három ponton múlott.
 
A Kosársuli nem bírt a hazai pályán veretlen tiszaújvárosiakkal
A Kosársuli nem bírt a hazai pályán veretlen tiszaújvárosiakkal A hazai és idegenbeli mérleget nézve teljesen ellentétes előjelekkel várta a két együttes a pénteki találkozót.
 
Rézkori település az egykori DÉMÁSZ központ területén
Rézkori település az egykori DÉMÁSZ központ területén Több mint 4800 négyzetméteren egy kora rézkori település objektumait valamint sírokat tártak fel és sok feldolgozásra váró leletanyag került a Tornyaiba.