
Ítéletet hozott a Szegedi Járásbíróság M.O. román állampolgárságú vádlottal szemben 2011-ben indult büntetőügyben.
Az ítélet szerint a vádlott bűnös halálos tömegszerencsétlenséget eredményező közúti baleset gondatlan okozásának vétségében. Ezért őt 7 év fogházra, 7 év közúti járművezetéstől eltiltásra és 5 év Magyarország területéről történő kiutasításra ítélte a bíróság.
A szabadságvesztés tartamába a 2011. október 30. napjától előzetes fogvatartásban töltött időt beszámította, és kötelezte a vádlottat az eljárás során felmerült 2,8 millió forint bűnügyi költség megfizetésére.
A bíróság által megállapított tényállás lényege szerint a román állampolgárságú vádlott 2011. október 30-án éjszaka 23 óra 35 perc körüli időben közlekedett kamionjával az M43-as autópályán Makó felől Szeged irányába, a pótkocsin kb. 20 tonna ágymatrac-tartó lécet szállított. A vádlott figyelmetlen vezetése miatt nem követte az út vonalvezetését és egy enyhén jobbra ívelő kanyarulatban indokolatlanul balra tartott, mely következtében áttért a belső forgalmi sávba, majd átszakította a középső elválasztó korlátot és a jobb pályatestre haladt. Itt frontálisan ütközött egy román rendszámú mikrobusszal, amely 14 utast szállított. A baleset következtében a mikrobusz 14 utasa a helyszínen életét vesztette, egy sértett pedig súlyos, életveszélyes sérüléseket szenvedett.
A bíróság a 2-8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető bűncselekmény miatt a büntetést az ún. középmértékből kiindulva állapította meg, melynél azonban súlyosabb büntetést szabott ki. A büntetés kiszabása során a vádlott javára értékelte büntetlen előéletét és azt, hogy maga is súlyos egészségromlást szenvedett. Terhére értékelte azonban, hogy bár a KRESZ szabály megszegése (a figyelmetlen vezetés) nem volt kirívónak tekinthető, a bekövetkezett eredmény azonban rendkívül súlyos.
A bíróság döntését az ügyész tudomásul vette, a vádlott és védője azonban fellebbezést jelentettek be elsődlegesen bizonyítottság hiányában a vádlott felmentése, másodlagosan enyhébb büntetés kiszabása érdekében, így az ítélet nem jogerős.
A járásbíróság úgy határozott, hogy a vádlott előzetes letartóztatásban marad a másodfokú eljárás befejezéséig, de legfeljebb a nem jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztés időtartamáig.