A Magyarországra visszaköltözők száma növekedett a 2010-es évek második felében.
A 2020-ban terjedő új típusú koronavírus járvány idején, amikor kijárási korlátozások bevezetésére lehetett számítani, biztosan még több külföldre vándorolt magyar gondolkozott el azon, hogy az elkülönülést inkább hazájában töltené el, ahol legalább fiatalsága nagy részét megélte, legyen az város vagy falu. A hazaköltözzek-ne költözzek haza dilemma kulcstényezőként előkerül a megélhetés költsége és a megszerezhető jövedelem is.
Akik bátorságot vettek magukon és kiköltöztek külföldre legalább pár hónapra, biztosan elemezgették a kinti és a magyarországi költségeket. Tegyünk egy rövid összehasonlítást!
Élelmiszer árak Magyarországon és külföldön
A numbeo.com angol nyelvű összehasonlító oldal számszerű adatait több forrásból merítik és frissítik saját bevallásuk szerint. Akár nekünk is, mint egyéni felhasználó lehetőségünk van betáplálni a lakhatási, megélhetési költségeket. S ha költözni tervezünk, megnézhetjük az árakat a célterületen.
A numbeo.com számszerű összehasonlítása elég száraz, szórakoztatóbb lehet a Spar akciós újságot lapozgatni, amire az Ujsagomat.hu lehetőséget ad. Átnézhetünk akár a Spar ausztriai, belgiumi, oroszországi akciós újságjaiba, hogy megtudjuk, mennyi az annyi.
Lakhatási költségek
Figyelembe kell venni a lakhatás költségét. Budapest ingatlanjainak jelentős részét rövid távú lakáskiadásra használják a tulajdonosok, amivel a külföldi, „pénzes” turistákat veszik célkeresztbe. A fővárosi lakbérek így a magasba szöktek.
Még a külsőbb kerületekben is legalább 70 ezer forintot kell fizetni egy szobáért. A megyeszékhelyeken kedvezőbb áron kaphatunk lakást, szobát. De a munkalehetőségek száma és a fizetés mértéke is csekélyebb.
Jövedelem
A jövedelemszerzési lehetőségekről csak parányit bonyolultabb információt szerezni. Az internet által kinyílt a világ, az információáramlás sokunknak feltárta az azelőtt titokzatos témákat, területeket. Ma már nem kell a kényelmetlennek tekinthető kérdést feltenni ismerősöknek, barátoknak: Te mennyit keresel. Ugyanis fórumokon, közösségi oldalakon meg lehet találni, miért mennyit fizetnek. (De figyeljünk oda, melyik forrásoknak hiszünk. Az sem mindegy, melyik városban, mennyi főt foglalkoztató cégről van szó.)
Folyékony angol és még egy idegennyelv elsajátításával jelentősen megnő a munkapiaci értékünk, főleg Magyarország aranyháromszögében, azaz a Székesfehérvár, Győr és Budapest határolta régióban. Több szolgáltató központ található Magyarországon, ahol ügyfélszolgálatosként (a legkevésbé speciális területen) legalább bruttó 300.000 Ft kezdő fizetésért dolgozhatunk, szakmai tapasztalat nélkül. Vagy megcsíphetünk otthonról végezhető munkahelyet, amit külföldi munkáltató fizet, s máris ennél jobb bérért adhatjuk erőnket, időnket, figyelmünket más szolgálatába.
Mi számít az életben?
Csak aszerint választunk helyszínt életünknek, hogy anyagilag hol éri meg jobban? Az életérzés, a jókedély, az emberi kapcsolatok, az éghajlat is nyom a latba, amikor költözés mellett döntünk.
Létezik kimutatás, hol boldogabbak az emberek. Hogy hihetünk-e a statisztikának, azt döntse el mindenki maga. Illetve érdekel az bennünket? Hiszen minden ember más.
Hogy nekünk mi a jó, azt leginkább mi tudhatjuk.
Már-már ott tartunk, hogy eldöntöttük, Magyarországra költözünk? Vizuális összehasonlítási segítséget nyújthat az Ujsagomat.hu weboldal, ahol több ország több üzletének kínálatát hasonlíthatjuk össze egy helyen.
A Spar üzletei Európa számos országában fellelhetők, ezért alapul vehetjük azok kínálatát. Hol mennyibe kerül egy liter tej, egy kilogramm kenyér, a kedvenc csokoládénk.
Mikor érdemes pénzt váltani?
A pénzváltás sem maradhat el. Még akkor is érdemes elgondolkodni a forintra történő pénzváltás időpontján, ha egyszerűen látogatóba érkezünk haza. Régimódi úton elmehetünk valutaváltóba és készpénzt készpénzre cserélhetünk, ugyanakkor sokkal kedvezőbb átváltási árfolyamot kaphatunk, ha az egyik pénzügyi technológiai cég szolgáltatását vesszük igénybe.
Banki középárfolyamon akár éjszaka és hétvégén is átválthatjuk eurónkat, fontunkat vagy bármit. 2020. első felében 1 euró középárfolyamon 345 forintot ért. 365 forintot is kaphattunk egy jó időben történő váltással egy euróért.
Ha csak egy hétre jön haza egy háromtagú család biztosan ellátogatnak ide-oda, megnéznek egy mozifilmet, elmennek étterembe. Kikapcsolódni jönnek haza. Több ezer forintot szerezhetünk, spórolhatunk, ha időben „kapcsolunk”. A magyar valutaváltók gyakran nem is követik az árfolyamok ingadozását, sorba kell állni, aggódhatunk, hogy erőszakos cselekmény áldozatai leszünk, miegymás. Érdemes-e még készpénzzel bajlódni? Egyre kevésbé.
Hallgassunk a józan eszünkre és a szívünkre egyaránt, amikor döntést hozunk. Ha nem akarjuk vagy tudjuk jól érezni magunkat külföldön, próbáljuk meg akár a hazaköltözést, akár egy másik helyre költözést. Sosincs késő változtatni!