





Két év alatt 26 százalékkal növekedett az emlőszűrésen résztvevő nők száma. A rendezvényen összefoglaló hangzott el a programról, majd közös kerékpározással hívták fel a figyelmet a résztvevők, a szűrővizsgálatok fontosságára.
Az EVP 2009-ben indította emlőszűrő programját azzal, a nem titkolt céllal, hogy a város 45-65 éves női lakosait ösztönözze a szűréseken való részvételre. A programot a Bristol-Myers Squibb Alapítvány 150 ezer dollárral támogatta, partnerként bekapcsolódott a Magyar Rákellenes Liga, valamint a szociális ellátásokat összefogó Kapcsolat Központ.
A mai záró konferencián elhangzott összefoglalókból és értékelésekből is jól látszott a siker, hiszen két év alatt 43 százalékról 69 százalékra emelkedett az emlőszűrésen részt vett nők aránya Vásárhelyen. Ezt az arányt, egy újfajta szűrésszervezési modellel érte el az Egészséges Vásárhely Program. A munkában kiemelt szerepet vállaltak a háziorvosok, asszisztensek és nővérek, valamint a város szociális intézményeinek szakemberei. A rendszeres szűréssel időben felfedezett megbetegedés, tízből kilenc esetben jó eséllyel gyógyítható.
A rendezvényen többen megköszönték a résztvevők munkáját, valamint a lakosság hozzáállását, hogy egyre többen fordítanak figyelmet a megelőzésre. Kallai Árpád, az Erzsébet Kórház és Rendelőintézet igazgatója szerint Európai Uniós minta lehet, amit az EVP véghezvitt. „ A sikerhez vezető út hosszú volt, de elértük a célt, amit nem csupán az EVP csapatában dolgozóknak köszönhetünk, hanem a támogatóknak és a lakosságnak egyaránt, hiszen az együttműködés és a tenni akarás vezetett el idáig.”
A program több irányból aktivizálta a lakosságot. Megalakult a Nők az Egészséges Vásárhelyért mozgalom is. A fő cél az volt, hogy az emlőrák-ellenes küzdelmet és az egészséges életmódot, elkötelezett helyi közéleti nők, közösségi intézmények dolgozói is segítsék. Vegyék fel a kapcsolatot és vonják be a programba a hátrányos helyzetű nőket. Hasonlóképp jött létre az úgynevezett EVP–klub is. Mindemellett a csoport kiemelt figyelmet fordít a daganatos betegségekben szenvedők és családtagjaik támogatására.
Dr. Kószó Péter alpolgármester mint orvos értékelte a lezárult projektet. „ A mai egészségügynek már nem csupán a gyógyítás a fő feladata, mint évtizedekkel ezelőtt. Egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre, ami talán még hatékonyabb is lehet számos kezelési formánál. Ebben kaptak és kapnak nagy szerepet a lakosok, a közösség ereje és ezért válnak egyre fontosabbá a civil szerveződések és a szakirányú hivatalok”- hangzott el a konferencián.
A konferencia „tettekkel” folytatódott, hiszen kora délután több mint ötszázan ültek a kerékpárok nyergeibe, és tettek megy egy kört a városban. A megmozdulásnak pedig mi más lehetett a célja, minthogy felhívják a figyelmet, a megelőzés és a szűrővizsgálatok fontosságára.