













Egy újszerű - ám a példaként követendő - esemény részese i lehetnek a Vásárhelyi Hírek olvasói. És még egy különleges receptet is ajánlunk hozzá! Fotókkal
Fotók: Olasz Ági, Eifert János
A Honvéd együttes egykori táncosa, ma világhírű hódmezővásárhelyi születésű fotóművész Eifert János és az egykor újságíró, ma konyhaművész Orbán Ferenc varázsműhelyéből sok érdekes tapasztalattal, új információval, kellemes élménnyel és, nem utolsó sorban, sok érdekes fotóval távozott az érdeklődő közönség, miután részt vettek egy nem mindennapi ételfotózáson, amelyen még jól is lehetett lakni.
Mint arról a Vásárhelyi Hírekben részletesen beszámoltunk - a napokban zárult az ARS POETICA című kiállítás a Bukaresti Magyar Intézetben. A kiállítás egyik napján ételfotózásra várta a szakmabelieket Eifert János, a művész-oktató, akinek Orbán Ferenc csíkszeredai mesterszakács készítette lencsevégre a fogásokat. Az albioni The Bournamouth and Poole College-ben szakmát tanuló és mesterségét a londoni Marco Pierre White Wheeler’s of St. James’ Restaurant-ban gyakorlatban is kipróbáló séf a székely konyhát átértelmezve/újrafogalmazva tálalta a túróspuliszkát, de más ínyenc falatokat is a foodfotózás mesterségét ellopni/elsajátítani vágyó fiatal (és nem csak) fotósok készüléke elé. E fogások egyikének receptjét az olvasó közönséggel is megosztja:
Túrós puliszka újképpen
Hozzávalók (8-10 adaghoz):
0,25 kg. puliszkaliszt
1,2 kg markáns ízű, érett juhtúró
0,3 liter zsíros (min. 30%-os) tejföl
8 tojás
0,1 kg vaj
Puliszkát főzünk 1:4 arányban puliszkaliszt: víz (esetleg víz+húsleves) arányban. Ha megfőtt a puliszka kiöntjük, és kb. 1 centiméteres rétegben szétterítjük sütőpapíron. Hagyjuk kihűlni és megdermedni.
A vajat, a feltört tojásokat, a tejszínt és a juhtúrót gőz fölött fém keverőtálban előbb habverővel, majd ha folyékonnyá vált botmixerrel selymes emulzióvá elegyítjük, úgy, hogy annak hőmérséklete 40-45 Celsius fokra melegedjenek.
Közben a sütőt 140 fokra hevítjük.
A keverőtálban elegyített masszát beleöntjük egy akkora kivajazott edénybe, hogy az emulzió 3-4 centi vastag legyen, majd betesszük az előmelegített sütőbe és a hőmérsékletet visszaállítjuk 125 fokra. 30 perc múlva ellenőrizzük le. Ha az emulzió mozgatásra kocsonyásan hullámzik, a túróspuliszka-töltelékünk elkészült. Vegyük ki a sütőből és hagyjuk kihűlni, majd tegyük jónéhány órára hűtőszekrénybe. Amennyiben gőzfunkciós sütőt használunk (50-60%-os páratartalommal), úgy a sütési idő lerövidül és a hőmérsékletet is elegendő 110-115 fokra állítanunk.
Összeállítás:
Vegyünk egy kiszúróformát/tálalógyűrűt és azzal egymásra illő puliszka illetve töltelék rétegeket formázzunk ki. A kiformázott puliszkát előbb serpenyőben enyhén pirítsuk meg, majd helyezzük rá a töltelékréteget. Az így kapott tortácskákat kenjük meg olvasztott vajjal, tegyük sütőpapírral bélelt lapos tepsire és tegyük minimum 210 fokra melegített, légkeveréses üzemmódú sütőbe. Célunk, hogy a puliszkatortácska külső rétege olyannyira gyorsan kérgesedjen, hogy megtartsa az ellágyuló belső részt, viszont ne hevüljön túl.
Fenti receptet csak elvetemülteknek, gasztromegszállottaknak ajánlom - mondta Orbán Ferenc, hozzátéve azt is, hogy nagy valószínűséggel elsőre nem fog sikerülni... sebaj, be kell vallanom, hogy nekem sem mindig jön össze... még akkor sem, ha a legjobban össze kellene jönnie, hiszen fizető vendégeknek ajánlottam ki. De alábbi receptet, ha igazi „megszállott” veszi kezébe, a maga gusztusa szerint szelídíti meg, előbb-utóbb összejön... és az élmény... hát az felszabadító. Gyerekkori túróspuliszka-fóbiák oldódnak fel azzal, hogy a puliszka per túró arányok nemhogy megfordulnak, de olyannyira a töltelék felé billennek el, hogy... na arra nincs kifejezés... meg kell kóstolni. – hallottuk Orbán Ferenc háziasszonyoknak szóló lelkesítő üzenetét.