



Vágó János vezényletével, a Honvédség közreműködésével augusztus 22-én reggel megkezdték a Péczely Attila Zeneiskola átköltöztetését a Mária Valéria utcai iskolaépületbe.
Ma reggel a Péczely Attila Zeneiskolából megkezdték a bútorok, egyéb felszerelések kiköltöztetését, ami Vágó János igazgató elmondása szerint két nap alatt sikerülni is fog. Az 5 zongora, 3 pianínó, 3 digitális zongora, 60 hegedű, 30 cselló és sok más hangszer hangja már szeptember elsejétől a Mária Valéria utcai iskola tantermeiben hangzik majd fel. A kényes hangszerek, főként a zongorák szállítását, az ebben gyakorlott szakemberek végzik. A nagyját azonban - mint az Árpád utcai iskola esetében, a Németh László iskola ki- és a Gregus Máté iskola beköltöztetéséhez hasonlóan - ismét a Honvédség segítségével viszik, teherautók és jó fizikumú katonák bevonásával.
Vágó János igazgató a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a Mária Valéria utcában 13 tanteremben tanulhatnak majd hangszeren játszani a diákok valamint oda kerülnek az irodák és a hangszerraktár . Mint mondta még nem minden költözik el, mert a Bessenyei Művelődési Központ új szárnyában, annak elkészülte után kapnak még kilenc tantermet. Addig viszont az iskola egy része a Péczelyben marad. Kérdésünkre az igazgató elmondta, nem gondolja, hogy a művészi és oktató munka folyamatában bármi törést jelentene a két helyszín. Hozzátette, mindenképpen pozitív elmozdulást jelent az iskola életében, hiszen a Bessenyei Művelődési Központban olyan hangversenyezési lehetőségek, olyan feltételek lesznek, amelyek eddig nem voltak.
Hódmezővásárhely földesurai, a Károlyi grófok 1833-ban egy jókora telket adtak el a helyi hitközségnek a város belvárosához közel, és ezen a területen a következő nyolcvan év során összesen három nagyobb épületkomplexumot is emeltek a helyi izraeliták. A református Újtemplommal szemben, 1893-ban épített többszintes épület Közéleti Kávéházként, illetve "Zsidó Kávéház"-ként vált ismertté a városban. Itt helyezték el a főrabbi, a kántor lakását a nagyobb termekben pedig kulturális rendezvényeket tartottak. A háború idején elvették az épületet az egyháztól, ekkor leventeotthonná alakították át. 1948-ban DISZ - székház lett. 1953 óta a zeneiskolának adott otthont.