





















A Szent István Általános Iskola 200 felsőse hagyományosan a Kubikoknál töltötte a Föld Napját. Láthatóan örömmel vettették bele magukat a Vásárhely határában található, a tavaszi jó időtől éledő téglagyári tavak közé.
Volt azonban olyan hódmezővásárhelyi, aki a maga sajátos módján fogadta az iskolásokat: egy gusztustalan hulladékkal teli takarmányos zsákkal, amit percekkel a gyerekek megérkezése előtt, a Rárósi úton a Kubikok bekötő útja melletti árokba dobott ki, egy pillanatra megálló autóból, amit a kerékpárjukat lezáró gyerekek közül többen még láttak is.
A tavakhoz érkező gyerekeket is szomorú látvány fogadta: összetört tájékoztató táblák, a tavak körüli elhanyagolt gyalogösvények, elkorhadt faépítmények. Igaz, információink szerint a fenntartó hódmezővásárhelyi önkormányzat egy nagyobb pályázatot adott be, ami a tavak, a tanösvények komoly rehabilitációját és felújítását, új – tematikus - építmények készítését teszi lehetővé. Ám addig is érdemes lenne az elkorhadt, összerogyott szemetes ládák mellé lerakott hulladéktól roskadozó műanyag zsákokat elvinni, vagy például kiszedni a vízből a műanyag sörösrekeszt és a beszakadt stégmaradványokat, a nádas közé dobott palackokat, energiaitalos fémdobozokat.
„Kialakulóban van a fiatal generációban a környezettudatos magatartás. Érezzük, hogy számukra már könnyen vállalható például a szelektív hulladékgyűjtés gyakorlata. Nagyon figyelnek mindarra, ami valamilyen formában negatív hatással van a természetre”, mondta Walterné Böngyik Terézia, biológia - technika szakos tanár, környezeti nevelő, a környezeti nevelők városi munkaközösségének vezetője, a Zöld Kapocs Oktatóközpont vezetője.
Tanártársaival minden évben fáradhatatlanul valamilyen formában interaktívan igyekeznek a diákokkal megünnepelni a Föld Napját. Ebben az évben egy másfajta megközelítésben emlékeztek meg az április 22-i világünnepről. Összekapcsolták a Nemzeti Összetartozás Napjával. A Kubikok tanösvényein felállított állomások feladatai jellemzően ezt a témakört ölelték fel. Minden egyes osztálynak egy-egy, a Kárpát - medencében található tájegységből kellett beszámolni, például híres emberekből, a jellegzetes hagyományőrző ételeikből, őshonos állat-, és növényekből.
„Azért jó magyarnak lenni, mert nagyon jó a vízilabdacsapatunk, mindig összetartunk, itt élnek a rokonaink, finomak az ételeink…” sorolta az egyik ötödikes lány a hungarikumokkal kapcsolatos állomásnál. A nyolc különböző ügyességi, elgondolkodtató, memóriajátékot, képkirakót jól teljesítő győztes osztályok süteményt nyertek.
A déli órákra megszületett a végeredmény:
Alsó tagozat:
I. helyezett 5/B
II. helyezett 6/B
III. helyezett 6/A
IV. helyezett 5/A
Felső tagozat:
I. helyezett 8. a osztály
II. helyezett 7. b osztály
III. helyezett 7. a osztály
IV. helyezett 8.b osztály
A környezetvédelem, a környezettudatos magatartás, az ökológia témáira köztudottan kiemelt figyelmet fordító, valamint a Zöld Kapocs Oktatóközpontnak helyet adó hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskola ezúttal is jókedélyű, vidám délelőttöt szervezett a felső tagozatosoknak. Ménesi Sándor igazgató szokás szerint ismét a gyerekekkel együtt járta végig a tavak körül elhelyezett feladatmegoldó állomásokat. Mint mondta, nála természetes, hogy részt vesz az iskola tanulóinak programjain, igazgatóként a sok papírmunka mellett, közvetlen benyomásokra van szüksége. Ahogy fogalmazott: „Ezt nem lehet fotelből csinálni.”
Az iskolapadban ülés helyett, a természetben töltött teljes délelőtt láthatóan gyereknek is jól esett. A délutáni folytatásba viszont már a város valamennyi általános iskolája bekapcsolódik, mert a 7-8. osztályosok egy –egy csoportjának a városi kémia munkaközössége vízvizsgálatot és egyéb vizes kísérleteket mutat be.