
Jelentősen csökkenhetnek mától a Nagy-Britanniában dolgozni vágyók magyarok esélyei: mától a hét éves korlátozás után Bulgária és Románia állampolgárai is szabadon vállalhatnak munkát.
Képünkön a január elsején hajnalban Lutonban leszállt Marosvásárhelyről érkezett gép (Fotó: Daily Mail)
A román és a bolgár állampolgárokkal szembeni, január 1-jétől lejárt munkavállalási korlátozások érvényben tartását követelte David Cameron brit miniszterelnöktől hétfői nyílt levelében a kormányzó Konzervatív Párt többtucatnyi vezető tisztviselője.
A levél szerzői szerint a brit fiatalok körében 21 százalék a munkanélküliek aránya, ami a harmadik legmagasabb ráta az Európai Unióban és az OECD-térségben egyaránt, és ezért is "logikus lépés" lenne a korlátozások fenntartása 2018-ig. Ezzel szemben mától a hét éves korlátozás után Bulgária és Románia állampolgárai is szabadon vállalhatnak munkát Nagy-Britanniában.
A két ország hét éve csatlakozott az Európai Unióhoz. Egészen mostanáig csak vízummal vagy hivatalos munkavállalási engedéllyel léphettek az országba. Az előzetes megállapodások alapján ez a korlátozás most megszűnt.
A brit hatóságok megpróbálnak felkészülni a rohamra. Azért is számítanak arra, hogy a két országból tömegek indulnak el Nagy-Britannia felé, mert szinte az összes közlekedési eszközön telítettek a járatok annak ellenére, hogy a szilveszteri időszakban jóval drágábbak a jegyek egy átlagos napnál. Mint képünkön is látható, ma hajnalban leszállt az első gép, amelyen szinte csak romániai munkavállalók érkeztek, akiket brit politikus delegáció üdvözölt a lutoni repülőtéren.
Egyes elemzők szerint, a várható rohammal minőségi értelemben még némi fejlődést is várható. A románok és a bolgárok visszatérhetnek azokra a területekre, ahol eddig sokkal kevésbé voltak jelen, gondoljunk csak a Spanyolországban élő román közösség egy részére. Még általánosabban fogalmazva, kiválóan képzett bolgárok és románok érkeznek majd azokba az országokba, ahol eddig nem vállalhattak munkát.
Ugyanakkor a potenciális bolgár és román munkavállalók érkezésével erősödhet a krízis a tagállamokban, pedig már így is elég nagy a politikai feszültség, és az Európai Uniónak is komoly kihívásokkal kell szembenéznie. Sőt, a bolgárok és a románok szabad mozgásával a roma közösségek is könnyebben kelhetnek útra az unión belül, ami újabb feszültségeket generálhat – nyilatkozta egy brüsszeli politikai elemző.