
A Nemzetgazdasági Minisztérium álláspontja szerint ma Magyarországon az üresen álló munkahelyek egy részét be lehetne tölteni közfoglalkoztatottakkal. Ez lehet a vezérmotívuma Lázár János miniszter bejelentésének, hogy a következő 5 év során felére kívánják csökkenteni a közfoglalkoztatottak számát.
Képünkön közmunkások gyomot kapargatnak a Fekete Sas Kávézó terasza előtt (Fotó: VH)
Vagyis azt tervezi a kormány, hogy a jelenleg nagyjából 216 ezres közfoglalkoztatotti létszámot a következő években 100 ezerre csökkentse. Erre készül egy terv is. Ennek keretében egy 40 milliárd forintos programot indítanak, hogy a munkaadók minél több közfoglalkoztatottat alkalmazzanak.
A jónak ígérkező programot a munkaügyben járatos szakemberek egy része fenntartással fogadja. Például nehéz helyzetbe hozhatja az önkormányzatokat, de még azokat az állami intézményeket is, ahol nagyon sok közmunkást alkalmaznak abból a pénzből, amelyet az állam erre folyósít.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke nyilatkozata szerint, egy ilyen terv biztosan nagyon komolyan fogja érinteni azokat az önkormányzatokat, ahol sok közfoglalkoztatottat alkalmaznak akár kulturális, akár adminisztratív, akár például utcai takarító feladatra, és a saját büdzséjükből nem tudnák kigazdálkodni egyébként ennek a munkaerőnek a bérét.
Mint ismeretes például Hódmezővásárhelyen közel 800 közfoglalkoztatott van. Egy részük az - országos arányokkal azonos számban - a közintézményekben, a Klebelsberg Központ intézményeiben, nemegyszer a végzett szakmájuknak megfelelő, vagy azt megközelítő munkakörben, illetve jó részük a város tisztaságában, szépítésében dolgozik.
Országosan sokan dolgoznak nagyvállalatoknál is és ha innen és a különböző intézményekből leépítések lesznek az jelentős többletköltséggel jár majd az államnak, hiszen jelenleg a bruttó közmunkásbér (81 530 forint) és minimálbér (127 500 forint) között, közel 46 000 forint a különbség.
Gémes György szerint, habár az irány alapvetően jónak nevezhető, a jelenlegi modell jelentős átalakításához nagyon komoly előkészítő munkára lenne szükség. Már csak azért is, mert MÖSZ elnöke szerint ma a közfoglalkoztatásban dolgozók harmada nem fog tudni visszatérni a munka világába, másik harmaduk pedig valószínűleg egyszerűen nem akar. A fennmaradó körülbelül egyharmad lehet az, amely megfelelő képzéssel, illetve tréningekkel visszavezethető a piaci vagy akár az állami alkalmazásba.