Galileo híres - címbeli mondatát - a Németh László Gimnázium és Általános Iskola aulájában dr. Bónis Béla bizonyította be ismét egy látványos ingakísérlet prezentálásával.
Legelőször 2011-ben a Vásárhelyi Hírekben - cikkben és videó tudósításban - számoltunk be arról, hogy az iskola aulájában dr. Bónis Béla a Foucault-féle ingakísérletet mutatta be az érdeklődőknek.
Léon Foucault születésének 200 éves évfordulója tiszteletére december 13-án délután dr. Bónis Béla – a kísérlet irányítójának közreműködésével - ismét kilendült a 31 kilós golyó, hogy több száz év távlatában ismét bebizonyítsa, még mindig forog a Föld.
Sok diák, felnőtt, a természettudományok iránt érdeklődő gyűlt össze megtekinteni az újabb, nem mindennapi kísérletet. Az iskola igazgatója Árva László irányította a délutánt, amikor a „világ középpontjába” tényleg a Föld került.
A Foucault-inga a Föld forgásának közvetlen bizonyítására szolgáló kísérleti eszköz. Léon Foucault találmányát elsőként 1851-ben állították fel a párizsi Obszervatóriumban, majd a Panthéonban. Az ingát lengésbe hozva rövid idő elteltével azt tapasztalhatjuk, hogy a lengési sík elfordul. A forgó Földön az ingára a gravitációs erőn túl az úgynevezett Coriolis-erő is hat, ez felelős a lengés síkjának körbefordulásáért, amelynek ideje függ a kísérlet helyének földrajzi szélességétől Magyarországon ez körülbelül 33 óra.
A mostani kísérletben egy 11,5 méter hosszú zsineget használtak, amely elbírta a 31 kilogramos ólomból kiöntött ingatestet. A kilengésétől számított négy percen belül az inga vonalat húzott a papírra, és valóban látható volt, amint szabályos időközönként, újabb és újabb rajzolatok tűntek fel. A valóságban nem a lengési sík változik, hanem a Föld fordul el az inga alatt és ezt illusztrálják a rajzolatok.