
Az összes vizsgázó több mint 64 százaléka, 92.200 középiskolás diák tesz rendes érettségit. A héten még matematikából, történelemből, angolból és németből maturálnak.
Az idei érettségi vizsgaidőszak június 28-áig tart, amikor az utolsó szóbeli vizsgákat is befejezik a diákok. A csaknem két hónap alatt 1.187 vizsgahelyszínen 142.556 fő érettségizik. Az első napon a magyar nyelv és irodalom, illetve a magyar mint idegen nyelv tárgyak írásbeli vizsgáit írják meg a diákok, előbbit középszinten 1.192 helyszínen 90.275 vizsgázó, emelt szinten 34 helyszínen 1.292 vizsgázó kezdte meg május 2-án, 8 órakor. Utóbbi tárgyból 60 helyszínen 119 vizsgázó tesz érettségi vizsgát középszinten, emelt szintű vizsgát ebből a tárgyból nem lehet tenni. Ezen a héten lesznek még a matematika, a történelem, az angol, a német emelt- és középszintű vizsgák, a jövő hét folyamán pedig nemzetiségi nyelvekből, informatikából, latinból, biológiából és társadalomismeretből, valamint kémiából és földrajzból tehetnek mindkét szinten érettségit a tanulók. Május 17-étől kezdve a fizika, az egyéb idegen nyelvek, a rajz, a média- és mozgóképismeret, a dráma illetve a különböző szakmai tárgyak írásbeli vizsgáit kell teljesíteniük az azokra jelentkező tanulóknak. Ezek a vizsgák május 23-áig, az írásbeli vizsga lezárultáig tartanak. A közép- és emelt szintű írásbeli vizsgák azonos napokon zajlanak, míg a szóbeliket emelt szinten június 2. és 8. között, középszinten pedig június 14. és 28. között rendezik.
A kétszintű érettségi rendszerben ez a 14. vizsgaidőszak. Idén a 485.000 vizsgából körülbelül 31.000 vizsga emelt szintű, 454.000 pedig középszintű vizsga, előbbit 57, utóbbit 192 tárgyból teszik le a jelentkezők. A mostani vizsgaidőszak újdonsága, hogy emelt szintű vizsga csak azokból a vizsgatárgyakból tehető, amelyek a felsőoktatási felvételi eljárás során érettségi pontot adó tárgyként figyelembe vehetők. Így a korábbiakhoz képest jelentősen szűkült az emelt szintű vizsgákon választható tárgyak száma. A lehetőségek és a diákok választásai következtében idén az elmúlt évi vizsgaidőszakhoz képest 32-vel csökkent az emelt szintű vizsgák tárgyainak száma. Középszinten - a már említettek mellett - olyan szakmai tárgyakból is vizsgázhatnak az adott intézményekből jelentkezők, mint például egészségügyi és elektronikus alapismeretek, gépírás és információkezelés, vagy utazás és turizmus. A vizsgázók egyes nem nyelvi tárgyakat is teljesíthetnek idegen nyelven, idén 6.950 érettségiző tesz egyes tantárgyakból angol, német, olasz, román, szlovén, spanyol, francia, szerb, szlovák vagy horvát nyelvű vizsgát.
Az emelt szintű vizsgák száma a tavalyihoz képest négyezerrel nőtt, ez körülbelül 14 százalékos emelkedést jelent, ehhez hozzájárult a több mint 8.100 szintemelő vizsga is, amely az elmúlt évihez képest 33 százalékkal, azaz kétezer vizsgával több. A hét vizsgafajta közül a legnagyobb a rendes érettségik aránya, ez 86 százaléka az összes vizsga számának. Az ismétlő és kiegészítő vizsgák aránya három százalék, az előrehozott vizsgák pedig 8,5 százalékát teszik ki az összes érettséginek. Az elmúlt három év statisztikáit vizsgálva látható, hogy egyre többen használják ki a szintemelő, kiegészítő, pótló, javító, illetve előrehozott vizsga lehetőségét.
A vizsgák egyébként 85 tételbizottság segítségével készültek, és 3723 bizottság közreműködésével zajlanak majd. Az érettségi feladatlapok a vizsgákat követő napon kerülnek fel az OH honlapjára, a hozzájuk tartozó megoldó kulcsokkal együtt. Változás a korábbiakhoz képest, hogy a hivatal 2010 decemberében megszűnt regionális igazgatóságainak feladatait a vizsgák szervezésében az újonnan alakult egyes kormányhivatalok oktatási osztályai látják el.