Ács Helga stíluskommunikátor: "Imádok főzni. Még jobban kísérletezni a konyhában. Akár fűszerezés, akár az alapanyagok terén. Most olyan recepteket osztok meg, amelyek kreatív próbálkozásaim eredményei, nem mellesleg igen finomak, laktatóak és egészségesek is!"
Ezúttal három receptből lehet választani!
A sokarcú gomba
Első olvasásra talán a legtöbbeknek kétféle étel jut eszébe a gomba hallatán: gombapaprikás, rántott gomba. Pedig ezt az igencsak jellegzetes ízű alapanyagot nagyon sokféleképpen lehet felhasználni. Én a minap például fűszeres gombakrémet készítettem, amely egy kis tésztával szuper egytálétel, önmagában pedig – vagy pirítósra kenve – szintén elűzi éhségünket.
Hozzávalók 1 főre:
2 db nagyobb csiperkegomba
1 db kisebb vöröshagyma
Só, bors, oregánó, bazsalikom
2-3 evőkanál tejföl
Egy marék dió és egy marék tökmag
Lenmagolaj a díszítéshez (elhagyható), illetve más olaj is tökéletesen megfelel, pl olíva, kókusz, tökmag, stb.
Ha 2 főre főzünk, dupla mennyiséggel számoljunk. Én tegnap egy főre készítettem el, lévén, hogy a párom nem szereti a gombás ételeket (mérsékelt bánatomra).
Megpucoltam 2 db nagyobb csiperkegombát, majd az üvegesre párolt vöröshagymára dobtam, fűszereztem éppen azokkal a fűszerekkel, amelyek a kezembe akadtak: oregánó, bazsalikom, só, bors. Pároltam picit a saját levében, majd felöntöttem vízzel. Puhára főztem, elzártam alatta a lángot. 2-3 evőkanál tejfölt kevertem hozzá, majd amikor már a kéthőmérsékletű anyag kezdett összeolvadni, megint begyújtottam alatta a lángot, s addig kevergettem, amíg krémes nem lett. Nem, nem, semmi liszt, semmi keményítő! Felesleges. A tejfölből elpárolgó víz éppen elegendő egy kellemes krém állag eléréséhez (ugyanez a helyzet akkor is, ha tejszínnel készítjük). Pirítottam a tetejére némi tökmagot és diót, meglocsoltam a tetejét egy kis lenmagolajjal, s már kész is volt a szuper uzsonna. A krémes gomba és a ropogós magok véleményem szerint igazi íz orgiát teremtettek.
Tipp: Ha még egy kicsit szeretnénk fokozni ezen étel ínyencségén, a tejfölt – mielőtt rátesszük a gombára – keverjük ki fél evőkanálnyi citromlével.
Baconos lencselepény burgonyapürével
Hozzávalók 2 főre:
4-5 maréknyi lencse
1 db lilahagyma
Fél-1 db vöröshagyma
Só, bors, babérlevél
2 db répa
4 gerezd fokhagyma, 1 csokor friss petrezselyem
3-4 szelet bacon
tojás
zabpehelyliszt
A lencse egy szintén igen egészséges étel, de egészen mostanáig én csak levesként, vagy főzelékként fogyasztottam. Egy szép vasárnapi napon azonban eszembe jutott édesanyám rösztije, s arra gondoltam, szétnézek a konyhában, miből készíthetnék hasonló állagú zöldség-lepényt. Hoppá, szerencsém van! – kiáltottam fel magamban. Még újévről maradt egy fél zacskónyi lencse!
A lencsét – lehetőség szerint - előző este áztassuk be langyos, vagy meleg vízbe, hogy másnap hamarabb megpuhuljon. Tapasztalataim szerint jelentős mennyiségű időt nyerhetünk ezzel az apró trükkel. Másnap daraboljunk fel egy egész lilahagymát, pároljuk üvegesre. Öntsük rá a lencsét, tegyünk hozzá babérlevelet, sózzuk, borsozzuk, s hígítsuk fel annyi vízzel, hogy bőven ellepje. Középlángon főzzük puhára. Ezzel párhuzamosan megpucolunk 2 db répát, felkockázzuk egészen apróra, mintegy körömnyi nagyságúra, s feltesszük párolódni sós vízben. Leszűrjük a zöldségeket, hagyjuk kihűlni! Ezután lereszelünk 4 gerezd fokhagymát, egy fél (vagy egy egész) vöröshagymát a reszelő nagy lyukán. A lereszelt hagymákat a lencséhez adjuk, hozzáöntjük a leszűrt és kihűlt répa darabokat. Egy csokor friss petrezselymet apróra vágunk, beleforgatjuk a zöldségekbe. Ehhez a keverékhez teszünk egy teljes tojást (L méretűt), s annyi zabpehelylisztet. Teljes kiőrlésű is megfelel, de ez esetben számoljunk vele, hogy ez a fajta liszt több folyadékot igényel, előfordulhat, hogy víz kell bele a megfelelő állag eléréséhez, hogy jól formázható masszát kapjunk. Hagyjuk állni, hogy az ízek egy kicsit összeérjenek. Ezalatt elkészítjük a bacont, minimális mennyiségű zsiradékban üvegesre sütjük az apróra feldarabolt szeleteket, majd a masszához gyúrjuk. Ebből a keverékből lehet golyókat formázni, vagy lepényeket, kinek mi tetszik. Forró zsiradékban, középlángon aranybarnára sütjük.
A krumplipüré elkészítése a szokásos módon történik, én vajjal és tejjel szoktam összeállítani.
Friss petrezselyem zölddel, paradicsomkockákkal díszíthetjük tányérunkat a tálalásnál.
Bulgursaláta
Hozzávalók 2 főre:
200 gr bulgur
1 póréhagyma
1 csokor friss petrezselyem
4 db virsli
4 evőkanál tejföl
2 db paradicsom
A bulgur mostanában kezd csak bekerülni a köztudatba, mint a tarhonya vagy a rizs kiváltója. Amikor először kóstoltam, el voltam tőle ájulva! Ízes, finom és jól laktató étel. Ez az aranyszínű nyersanyag tulajdonképpen búzából nyert töret, amely tartalmazza az egész gabonaszemet, a korpát, amely bővelkedik rostokban, és a csírát is. Érdemes kipróbálni, rendkívül változatosan elkészíthető.
Kivételesen nem köretet, hanem salátát készítettem belőle. A bulgurt pici zsiradékon megfuttattam, majd felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje, sóztam, borsoztam, majd középlángon puhára főztem. Míg párolódott a búzatöret, felkarikáztam, majd apróra vágtam a póréhagymát, egy csokor friss petrezselymet finomra daraboltam, majd 2 db főtt virslit kockákra vágtam. Tettem még bele 2 db, szintén feldarabolt paradicsomot, mindezt összekevertem egy tálban. Beletettem még melegen a kész bulgurt, majd 2-3 evőkanálnyi tejföllel összekevertem. Langyosan és hidegen is egyaránt fantasztikus, de készíthetünk belőle vendégváró falatkákat is, ez esetben kenjük rá pirított kenyérkockákra!