
A szeptember 30-i forint-euró árfolyam határozza meg a megkapott összegek nagyságát. A Hódmezővásárhelyi Járás területén 1700 gazdálkodó érintett.
2015-ben az előleg 122 milliárd, 2016-ban 194 milliárd forint volt. A gazdasági szakemberek szerint az emelkedés annak tulajdonítható, hogy a fejlesztések nyomán egyre több jogcímen lehet előleget igényelni.
A napokban kezdődnek a jogszerű földhasználattal kapcsolatos ellenőrzések, a keresztellenőrzések és a kamarai falugazdász-hálózattal közös adategyeztetések is.
Az előleg-kifizetések október 16-án elindulhatnak, és előre eltervezett ütemben zajlanak majd, az érintett gazdálkodók pedig a kincstári webes felületen, a saját ügyfélfiókjukon keresztül nyomon követhetik az utalások aktuális állását.
A szeptember 30-i forint-euró árfolyam határozza meg a megkapott összegek nagyságát, ez most 310,67 forint volt. Vagyis a területalapú támogatásként – az alaptámogatással és a zöldítéssel együtt – durván 70 ezer forinttal lehet számolni hektáronként.
Az eddigi éveknek megfelelően – idén ősszel is a közösségi szabályok által meghatározott legkorábbi időpontban, október 16-án megkezdődik az agrártámogatási előlegek kifizetése. Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára emlékeztetett: az Európai Bizottság jóváhagyta azt a magyar kérelmet, hogy az EMGA-ból a Magyarországnak járó források 70, az EMVA-ból pedig 85 százaléknyi maximum összeget fizessen ki a Magyar Államkincstár támogatási előlegként. Mivel utólagos elszámolásról van szó, az előleg-kifizetésre szánt 208 milliárd forintot a magyar költségvetésből kell állni, amihez a nemzetgazdasági tárca hozzájárult.