
Már nagyszüleinktől is hallhattunk a zeolitról, jelen van az életünkben, egészségünk megőrzésében, ám sokan mégsem tudják mi is pontosan ez az ásvány.
(A képen Mátyás Szabolcs előadás közben)
Április 19-én a Németh László Városi Könyvtárban egy érdekesnek ígérkező előadáson megtudhatjuk, hogy az ember számára milyen fontos is a zeolit, ami egy kis túlzással „egyenlő a csodával.”
Tokaj-Hegyalja különleges kőzete a zeolitos riolittufa. A kőzet 13 millió éves savanyú explóziós vulkanizmus mállási eredménye, vagyis ezek a ritka, gyönyörű és összetett ásványok vulkanikus kiömlési kőzetek hólyagos üregeiben keletkeztek. Ásványi nyersanyag rangra az 50-es években, mint cementipari alapanyag, később a 70-es években, mint bio-nyomelemekben gazdag ásványokat tartalmazó kőzet került.
A felismerés értéket jelzi, hogy amerikai, japán, szlovák, bolgár valamint orosz professzorok bevonásával a világon az első Zeolit-konferencia Mádon volt 1978-ban. A konferencián ott voltak az MTA akkori képviselői, valamint a kutatásokban rész vett geológusok és magyarországi orvosok.
De hogy mi is a zeolit hasznossága az emberi szervezet számára? Ezt a vásárhelyi előadás szervezője, Székbíró Zsuzsanna természetgyógyásztól tudtuk meg.
„Részt vesz az élő szervezet anyagcseréjében. Alkalmas a staphylococcus vagy E-coli megfékezésére. Alkalmas gyógyszeripari és élelmiszeripari alkalmazásra. Intenzíven használja a szépségipar. Hazánkban például a Mád környéki zeolitok és ásványianyagok felhasználásaival dermatológiai paszták, radírok, krémek, tusfürdők, valamint különleges fogkrémek és enterális gyógyporok készíthetők.”
„Nyugodtan kijelenthető: az élet keletkezésénél jelenlévő ásványok állnak a mai modern ember szolgálatába."
Április 19-én 17 órai kezdettel a Városi Könyvtárban erről a mindennapjaink – az egészségünk megőrzését is elősegítő - egyik nélkülözhetetlen titokzatos ásványáról tart előadást a téma legnagyobb hazai ismerője, Mátyás Szabolcs geológus. A házigazda Székbíró Zsuzsanna lesz.