
Hódmezővásárhely szülöttéről elnevezett díjat alapított ének szakos hallgatóinak a Zeneakadémia, az elismerést a tanév végén egyetlen hallgató kapja meg.
Képünkön a BFMK oldalán kialakított panteon az operaénekes domborművével (fotó: VH)
A 2019/20-as tanévtől a Zeneakadémia Ének Tanszéke megalapította az Ilosfalvy Róbert-díjat, amellyel a vásárhelyi születésű, 2009 január 6-án elhunyt énekes emlékét szeretné életben tartani, akinek példája és szakmai életútja érdemes arra, hogy irányadója legyen egy pályakezdő fiatal művésznek.
Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora és Meláth Andrea, az Ének Tanszék vezetőjének közös döntésével a díjjal ösztönözni szeretnék diákjaikat. Az elismerést minden tanévben egy olyan tanuló kaphatja meg, aki a tanári kar döntése alapján, az adott évben nemtől és kortól függetlenül, szakmai fejlődése, szorgalma és művészi alázata által a legméltóbb az emlékplakettre.
A díjjal fellépési lehetőség is jár. Dr. Vadász Dániel egy Co-Opera-produkció keretein belül ajánlja fel a díjazottnak ezt a fellépési lehetőséget, hangsúlyozva, hogy egy ifjú növendéknek mennyire fontos egy ilyen bemutatkozás.
Az 1927. június 18-án Hódmezővásárhelyen született operaénekes gazdag életpályája 27 évesen, a Hunyadi László címszerepével indul az Állami Operaházban, majd kiválóbbnál kiválóbb partnerek oldalán és karmesterek irányítása alatt folytatódik itthon és külföldi pódiumokon.
Ilosfalvy Róbert a vásárhelyi belvárosi katolikus templomban segédkántor, majd kántor volt, 1946-ban a Zeneakadémiára került, 1954-ben a Hunyadi László című opera címszerepében debütált. Ettől kezdve számtalan címszerepben láthatta a közönség. 1968-ban ő volt az első magyar énekes, aki a New York-i Carnegie Hallban elsőként énekelhette Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusát.
A Magyarországról elszármazott régi barátnak, Kertész Istvánnak meghívására 1966-ban a Kölni Operához szerződő Ilos ahogyan az őt tisztelők-szeretők is szívesen nevezték különlegesen szép hangjával meghódította nem csupán a német színpadokat, hanem vendégművészként a San Franciscó-i, a madridi, a római operaházak, valamint a New York-i Carnegie Hall és a londoni Covent Garden közönségét is.
Az interjúkban szűkszavúan megnyilatkozó énekes szeretett édesanyjához írt - és 2014-ben kötetbe rendezett leveleiből - kirajzolódik Ilosfalvy különös, nagyon szerethetően bohém és ugyanakkor félszegen visszafogott portréja, aki 2009. január 6-án hunyt el Budapesten.
2013 októberében Kenéz Heka Etelka költőnő finanszírozásában a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ, panteon szerűen kialakított oldalfalán többek mellett Ilosfalvy Róbert operaénekes domborműve is helyet kapott.