
A vásárhelyi zsinagógában a naplementét követően szombatbúcsúztató szertartással kezdődnek a Múzeumok éjszakája programjai.
Az est a zsidó kultúra jegyében zajlik, lesz szó az ünnepekről, a hagyományról, az étkezésről, a templom karzatán a Mohai-Szekeres duó és az Orbis zeneműhely ad különleges koncertet.
Szombaton este kilenc órakor Hávdálával, azaz az "elválasztás” szertartásával ér véget a Sábesz és veszi kezdetét a Múzeumok éjszakája a hódmezővásárhelyi zsinagógában.
Június 21-én naplementét követően szombatbúcsúztató szertartással kezdődnek a Múzeumok éjszakája programjai a hódmezővásárhelyi zsinagógában. A Hávdálá emlékeztet rá, hogy különbséget kell tenni a szent és a mindennapi, a világosság és a sötétség, a szombat és a hétköznapok között. A szertartás folyamán egy több szálból font gyertyát gyújtanak meg, a számos imát követően elmondják a szombat és a hétköznap elválasztásának sorait. Végül egy korty a kiöntött borból, majd egy kis maradékkal eloltják a szombat gyertyáját. A múzeumi este folyamán Glasser Norbert valláskutató tart előadásokat a zsidó ünnepekről és szokásokról, valamint a házasságról. E témákban filmeket is vetítenek az este a Magyar Tragédia kiállítóhelyen.
Zsinagóga akusztik címmel két különleges koncertre kerül sor Hódmezővásárhely egyik legjobb hangzású "koncerttermében". A templom karzatán 21.45-kor fellép a Mohai-Szekeres duó. Mohai Tamás gitárművész és Szekeres Attila kanna és szájbőgő játéka egyedi hangzású énekkel igazi zenei cross-over-et nyújt. A 23 órakor kezdődő Orbis Zeneműhely játéka határokon átívelő improvizatív világzene. Az együttes tagjai a közép európai és keleti népzene követői. Fellépésükön közös zenei nyelv formálódik, miközben mindannyian megtartják saját zenei és szellemi hagyományaikat. Együtt játszik festőművész, a Nemzeti Színház dramaturgja, a Szegedi Szabadtéri Játékok Ember Tragédiájának zeneszerzője, a Szabadkai Zeneiskola jazz-szakának alapítója, a Szabadkai Népszínház volt és jelenlegi zeneszerzője, a Szolnoki Képzőművészeti Társaság szellemi kitalálója és a Szabadkai Filharmónia tagjai.
Az est folyamán egy gasztronómiai csemegével flódnikóstolóval várják a szervezők az édességek kedvelőit. A flódni jellegzetes magyar zsidó sütemény, amelynek édes tésztalapjai között változatos töltelékrétegek sorakoznak: alma, dió, mák, lekvár. A flódni sokféle tartalom egységes szerkezetben. Jelképezi az egymásra épülő és szervesen egyesülő kulturális rétegekből álló gazdag múltat és jelent.