
Érdekes címmel nyitotta meg legújabb kiállítását augusztus 30-án a Hódmezővásárhelyi Művésztelep. Donka Gergely A negyvenkét kakapó. A hét ufonauta. A hat ufó. És a gépelő majom nevű installációját szeptember 14-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
A kiállítás egy négy elemből álló összefüggő installáció, amelyből három (a negyvennégy kakapó, a hét ufonauta, a hat ufó) fehér posztamenseken elhelyezett, feketére festett betonból öntött tárgyakból áll. A negyedik elem (a gépelő majom) pedig egy szintén fehér posztamensen lévő monitor, amihez számítógép csatlakozik. A képernyőn egy véletlen generátor által előállított, valós időben íródó szöveg jelenik meg. Az installáció része egy mobiltelefonra írt applikáció, ami a beton elemek geometrikusan elhelyezett, statikus összképét hivatott a kiterjesztett valóság eszközével megtörni.
„A kakapók száma Douglas Adams legismertebb regénysorozatában, a Galaxis útikalauz stopposoknak című műben szereplő, az élet értelmére adott választ jelenti, miközben az ufonauták és az ufók számának szorzata is ugyanennyit ad ki” – mondta el Donka Gergely az alkotásról. Hozzátette: a gépelő majom a végtelenmajom-tételre utal, amely szerint, ha adott valamilyen előre rögzített szöveg, és egy majom korlátlan ideig véletlenszerűen ütögeti egy írógép billentyűit, akkor majdnem biztos, hogy előbb-utóbb ezt az adott szöveget is leírja, még akkor is, ha az olyan összetett és értelmes, mint például William Shakespeare teljes életműve. A tétel története egészen Arisztotelészig, illetve Ciceróig követhető vissza, de Jonathan Swift is foglalkozott vele.
„E négy elem viszonyát vizsgálom a végtelen, a valószerűtlenség és a valószínűség tükrében. Fontos aspektusa a még létező, de a kihalás szélén álló papagájféle, a kakapó és az elképzelt, létezéséről bizonyítást nem nyert ufó-ufonauta relációja” – fogalmazott az alkotó, aki megemlíti, az sem lehet véletlen, hogy a posztamensek magassága majdnem pontosan negyvenkét centiméter.
A megnyitón köszöntőt mond Matiszlovics Tibor, a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. szolgáltatási igazgatója. A kiállítást Kovács Gyula András képzőművész nyitja meg. A tárlat 2018. szeptember 14-ig tekinthető meg, előzetes egyeztetést követően. A látogatók jelentkezését Rapcsák Katalin alkotóház-vezető címére várják: rapcsak.katalin@alkotomuveszet.hu.
Donka Gergely két éve dolgozik a Hódmezővásárhelyi Alkotóházban. Három, pályázaton nyertes művészének adta át a MANK 2016. október 1-jén a Hódmezővásárhelyi Művésztelep műtermeinek kulcsait, amikor a felújítást követően nem csak a Művésztelep, hanem a Hódmezővásárhelyi Alkotóház is ismét megnyitotta kapuit. Donka Gergely mellett Sonkoly Tibor és Máté István Hunor képzőművész kapott lehetőséget az alkotásra.
A 2016-os év elején kezdődött felújítás eredményeként a Művésztelepen négy műterem várja a művészeket, amelyből háromban pályázati úton kiválasztott művészek alkothatnak kedvezményes bérleti díj fejében, a negyedik pedig közösségi műteremként funkciónál majd: éppúgy rendeznek majd itt kiállításokat, ahogy időnként a közös munka színteréül szolgál azoknak a művészeknek, akik az Alkotóházban szállnak meg és nagyobb méretű alkotáson vagy speciális géppel dolgoznak, így itt lehetőség van szövőszék és rézkarcnyomógép használatára is.