Habár az elmúlt harminc évben folyamatosan csökkent a dohányosok aránya hazánkban, a felnőtt lakosságnak még mindig huszonkilenc százaléka cigarettázik. A tizenhárom-tizenöt évesek körében végzett országos, reprezentatív felmérés pedig azt mutatja, hogy a fiatal dohányosok aránya csak egy-két százalékkal marad el a felnőttekétől.
A fiatalok körében riasztóan magas a vízipipázók száma is, a kamaszok húsz százaléka használja a vízipipát, pedig kétszáz szál cigarettának megfelelő füstöt, és ötven szál cigarettának megfelelő szénmonoxidot tartalmaz egy adag.
Az e-cigarettákat néhány éve árusítják Magyarországon, a 2012-es nemdohányzók védelmében hozott zárt légtérre vonatkozó dohányzás korlátozás után pedig különösen megugrott az eladások száma, mivel használata nem minősül dohányzásnak. A porlasztó és akkumulátor segítségével az e-cigaretta belsejében lévő, folyadék, ami nikotint is tartalmazhat páraszerű eleggyé válik, ezt lélegzi be a dohányos a szipkán keresztül.
Az országos tisztifőorvos már 2008-ban kijelentette, hogy a nikotint tartalmazó elektromos cigaretta, csak gyógyszerként kerülhet forgalomba. A mai napig egyetlen nikotin tartalmú e-cigaretta márkának sem kérték a gyógyszerként történő engedélyeztetését a gyártók vagy forgalmazók. A nemdohányzók védelmében szóló törvény módosítása miatt rendkívül nagy a kereslet a termékek iránt, a fogyasztók egy része követeli, hogy hozzájuthassanak, hatásairól pedig nincs megfelelő mennyiségű tudományosan megalapozott információ.
A nemdohányzók védelméről szóló törvény 2012. január elsejével lépett hatályba, és nagy támogatottságnak örvend. A szállodákban kijelölt szivarszobákon, a pszichiátriákon, börtönben és gyárakban a fokozottan tűz és robbanásveszélyes gyárakban speciálisan kialakított kijelölt dohányzóhelyeken kívül minden zárt légtérben tiltott a dohányzás. 2012 április elsejéig türelmi időt határoztak meg, azóta azonban folyamatosan ellenőrzik és szankcionálják a különböző egységtípusokat. Az egészségügyi szolgáltatók mellett a szórakoztató,- és vendéglátóipari létesítményekben, a büntetés-végrehajtási intézményekben, a közterületen, és a közlekedési eszközökön ellenőriznek. Az elmúlt egy évben több mint ötvenhatezer ellenőrzést indítottak, és tizenkétmilliónyi bírságot szabtak ki.
A zárt helyen dohányzó személyt húsz és ötvenezer forint közötti büntetésre, a nem intézkedő, ám eljárásra jogosult személyt száz-kétszázötvenezer forint büntetésre, az intézményt, létesítményt pedig másfél-két és fél millió forintra szankcionálhatják. Az eddig megbüntetett intézmények javarészt vendéglátó és közforgalmú intézmények, például bevásárló központok voltak.
A bevezetésre kerülő trafiktörvénnyel megvalósul a hozzáférés korlátozása, ami megkönnyíti majd az ellenőrzéseket is. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság felmérései alapján a tizennyolc év alattiak könnyedén hozzájuthatnak a cigarettához, életkoruk miatt szinte sosem utasítják vissza őket. A trafiktörvény bevezetése után csak hat- nyolcezer egységet kell majd ellenőrizni.