Kultúra, oktatásDinamikus városvezető volt

2016. december 9., péntek
 

December 9-ém délután  Hódmezővásárhely egykori polgármestere születésének 160. és halálának 100. évfordulója alkalmából a Bethlen Gábor Református Gimnázium, a hódmezővásárhelyi Levéltár, valamint a Szeremlei Társaság emlékülést rendezett a gimnázium könyvtárában.

 

 

 

 

 

1892-ben Baksa Lajos az új polgármester az eskü letétele után székfoglaló beszédben köszönte meg a törvényhatósági bizottsági tagok bizalmát. Hitet tett - mint a negyedik legnagyobb magyar város polgármestere - a magyar nemzeti érdekek képviselete mellett. Jó, gyors és olcsó közigazgatást ígért, a város kulturális és anyagi érdekeinek szem előtt tartása mellett. Végül kifejtette, hogy a lakosság ügyeiben jóakarattal, de részrehajlás nélkül intézkedik.

Baksa Lajos polgármestersége idején több országos esemény is meghatározta a város mindennapjait: 1892-től a korábbi forint (váltópénze: krajcár) helyett a korona (fillér váltópénzzel) lépett életbe, mint törvényes fizetőeszköz, Kossuth Lajos 1894. március 20- án meghalt, 1895-ben a polgári anyakönyvvezetés került bevezetésre, végül a millenniumi ünnepségsorozat 1896-ban, amely egy kissé feledtetni tudta a mindennapi gondokat.
Városháza és egyéb építkezések is a nevéhez fűződnek. Baksa hivatali ideje alatt új lendületet vettek a köz- és magánépítkezések.

1892 és 1894 között épült fel egyebek mellett a Gazdasági Egyesület székháza a Lehel és az Andrássy utca sarkán, a Központi Szálloda és Kokovay Mátyás kétszintes háza a János téren. A polgári fiúiskola Szabadság (ma Szent István) téri épületét 1897-ben adták át rendeltetésének. A Petőfi, a Klauzál, valamint a Kállay utca több lakóháza is az 1890-es években épült. A másik fontos középület, amely több évtizedes előkészítés után megvalósult, a különálló gimnázium.

 

Ezekről és még egy sor, a polgármestersége idején a város életét jelentősen befolyásoló tevékenységéről Nagy Gyöngyi, történész (Emlékpont Múzeum), dr. Csokán Péter vegyészmérnök, Presztóczki Zoltán levéltáros, mindhárman a Szeremlei Társaság tagjai, valamint Triznya Arnold történész tartott előadást.

 

Az előadások után Návay Sándor szobrászművész Baksa Lajosról készített domborművét avatták fel.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Erre már régóta vártunk

Erre már régóta vártunk

November 29-én Vásárhely közelében, a 47-es út mellett letették az északi elkerülő út alapkővét, ott ahol egy 12 méter magas egyedülálló körforgalom lesz. Képekkel!
A Bethlen nekünk ennél többet ér

A Bethlen nekünk ennél többet ér

A könyv bemutatója óta a vásárhelyiek körében sokasodnak a képek minőségét kifogásoló, a kiadvány igénytelenségét hangsúlyozó vélemények.
Új igazgató az Egyesített Óvodák élén

Új igazgató az Egyesített Óvodák élén

A városháza dísztermében ünnepi tanévnyitót tartottak a Hódmezővásárhelyi Egyesített Óvodák dolgozóinak.
Szeptember 19-e a vásárhelyi közélet gyásznapja

Szeptember 19-e a vásárhelyi közélet gyásznapja

Országos hírré terebélyesedett Szabó Zsolt rendőr alezredes, a vásárhelyi rendőrkapitány tragikus halála. Péteken este csendes gyertyagyújtásra gyűlt össze több száz vásárhelyi lakos a kapitányság épülete előtt.
 

És ezt már olvasta?

Traktortól az arcfestésig
Traktortól az arcfestésig Idén ismét megszervezték pályaorientációs fesztiválsorozatot, a SKILLFEST-et. Az első állomás Hódmezővásárhely volt. Gazdag porgramok, látványos bemutatók.
 
Újabb helyi rádió a láthatáron
Újabb helyi rádió a láthatáron A Hódmezővásárhely 99,8 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára egy érvényes pályázat érkezett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2 2025. 35. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Vadhús kóstolástól az illat-totóig - a virágvizektől az akvapóniáig
Vadhús kóstolástól az illat-totóig - a virágvizektől az akvapóniáig Huszonkétféle programon keresztül lehet bebarangolni a Mezőgazdasági Kar épületét szeptember 26-án 18.00 órától a Kutatók Éjszakáján.
 
Egy étvágygerjesztő program szombatra
Egy étvágygerjesztő program szombatra Szeptember 13-án ismét Vásárhelyi Ízök Fesztiválja. A gasztronómiai esemény a dr. Rapcsák András sétálóutcán, a BFMK előtt és az Almáskertben lesz. Részletes program.
 
Kick-box magyar bajnok lett Zsarkó Dániel Péter
Kick-box magyar bajnok lett Zsarkó Dániel Péter A hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do csapat vezetője kiválóan szerepelt, bekerült a VB-re induló magyar nemzeti válogatottba.
 
Ismét pályázik a kastélyra a vásárhelyi önkormányzat
Ismét pályázik a kastélyra a vásárhelyi önkormányzat Márki-Zay Péter polgármester úgy fogalmazott: „ezt a küzdelmet nem adjuk föl, nem fogjuk engedni azt, hogy a sok másik ellopott kastély után a szabadkígyósit is ellopják”.