
A május 30-án kiadott Közútkezelői hozzájárulás szerint Hódmezővásárhelyen 37 utcában kell kicserélni a vízvezetéket.
Az iratban meghatározták azt is, hogy a kivitelező, csak akkor folytathatja a munkálatokat a városban, ha az I. ütemet – a zöldfelületek helyreállításának kivételével - teljes körűen szakszerűen befejezte. Az I. ütem, a városrészi fórumokon és a facebookon heves vitákat kiváltott Gábor utca, Hold utca, Epreskert, Szabadság tér vízhálózatának rekonstrukcióját, az utak rendbehozatalát jelenti. A Közútkezelői hozzájárulásban mind a 37 helyszín befejezési határideje szeptember 30-a.
A jelentős csúszással kezdődött projektről július 7-én tartott sajtótájékoztatón elhangzott, az építési munkák februárban kezdődtek el, és őszre fejeződnek be, ekkor kezdődhet el a hathónapos próbaüzem. A kérdés, hogy a még hátralévő több mint 30 utcában végeznek-e a megjelölt határidőig, mivel még az I. ütemmel is több hetes csúszásban van a kivitelező.
2012-ben megírtuk, az Új Széchenyi Terv keretén belül Hódmezővásárhely-Mártély-Székkutas Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás pályázatot nyújtott be, mely 2012. március 29-én támogatásban részesült. A Támogatási Szerződés 2012. június elsején lépett hatályba. A projekt megvalósítás kezdő időpontja 2012. július 10-e volt. A projekt elszámolható költségeinek finanszírozása a Kohéziós Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában történik. Információink szerint, egy tavaly novemberi kormányhatározat, az 1 milliárd 344 ezer forintot megtoldotta még közel 241 millió forinttal. Ehhez az összeghez 386 millió forintot pedig a Belügyminisztérium önerőalapja biztosított.
Mucsi László, a vásárhelyi önkormányzat városfejlesztési irodájának vezetője a július 7-én tartott sajtótájékoztatón elmondta, a beruházást a korábbi magyar előírásoknál szigorúbb uniós határértékek bevezetése tette szükségessé, elsősorban az arzénszintre vonatkozó szabályozás szigorodott. A beruházás során nyolc víztisztító mű épül, és több helyen új kutakat is fúrnak. A legelavultabb technológiájú, azbesztcement csővezetékek egy részét is kicserélik, mondta Mucsi László.
Hódmezővásárhelyen az említett Közútkezelői hozzájárulásban felsorolt 37 utcában a régi csöveket kell korszerűre cserélni. Arra vonatkozólag a Vásárhelyi Hírek által nincs elérhető adat, hogy még hány utcában van azbesztcementből az ivóvízvezeték.
Részlet egy 2007-ben a Budapesti Műszaki Egyetem által készített tanulmányból:
„A szolgáltatóknál történt tájékozódásunk során, illetve a fellelhető statisztikai adatok áttanulmányozása révén, arra a következtetésre jutottunk, hogy hazánkban az elkövetkező 10 év egyik legnagyobb megoldásra váró problémáját az azbesztcement tartalmú csövek tönkremenetele okozhatja. A probléma forrása, hogy az 1960 és 1980 között épült azbesztcement vezetékek tényleges állapotáról, állagromlásáról nem rendelkezünk megfelelő adatokkal. Jelenleg csak sejtjük, de nem tudjuk pontosan, hogy a hazai hálózatokban található azbesztcement csövek milyen állapotban vannak, illetve mikor érnek élettartamuk végéhez. ”