







Az emléknapon vásárhelyi általános iskolai diákcsoportok számára rendeztek vetélkedőt. Sokan még soha nem jártak a múzeumban.
Fotók: VH
Évente két megemlékezést tartanak Vásárhelyen: április 16-a a holokauszt magyar áldozatainak emléknapja. Azokra a magyarokra emlékezünk ezen a napon, akiket a nácizmus zászlaja alatt megfosztottak jogaiktól.
A másik emléknap június 16-a, amikor 1944-ben elhurcolták a város 737 zsidó polgárát. A vásárhelyi zsinagóga órája a mai nap is azt az időpontot – tíz óra tíz percet – mutatja, amikor az embereket a zsinagóga udvarára hajtották, majd június17-én terelték őket a Nagyállomásra.
A harmadik alkalom, a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja, az auschwitzi haláltábor felszabadításának emléknapja, a január 27-e.
Ebből az alkalomból délelőtt 10 órától a Magyar Tragédia 1944 kiállítóhelyen vásárhelyi általános iskoláscsoportok számára rendeztek vetélkedőt.
A nyolcadikos diákok Nagy Gyöngyi az Emlékpont Múzeum történészének bevezetője után Szabó Magda írónő videóra vett visszaemlékezéseit nézték meg. A 2007-ben elhunyt Kossuth-díjas írónő 1942-től 1945-ig Hódmezővásárhelyen a Református Leánygimnáziumban – a mai Liszt Ferenc iskola épületében – tanított.
A diákcsoportoknak kiosztott feladatlapok kérdéseinek egy része a videóban elhangzottakból állt, illetve például többek között arra kellett válaszolni, melyik században költöztek először zsidó családok Vásárhelyre, vagy milyen stílusban épült a vásárhelyi zsinagóga. Ez utóbbi kérdéshez be lehetett járni a zsinagógát. Sokan éltek is lehetőséggel, hiszen még soha nem jártak sem itt, sem a múzeumban.
Az nem az ő hibájuk, hogy a Vásárhelyi Hírek által a helyszínen megkérdezett 10 diák egyike sem járt még soha a Holokauszt Múzeumban, arról sem tehetnek, hogy a 10 -ből 10-en nem tudták mit is jelent a Holokauszt szó, de szintén nem tudták mi történt Auschwitz-ban, bár az egyik lány bátortalanul kérdésszerűen annyit mondott: munkatábor volt.
Nem lehet ezért őket hibáztatni, mert a mai felnőtt társadalom mutatja nekik a mintát, az igénytelen kereskedelmi médiumokkal, a facebook által kínált felszínességgel, az okostelefonos üres fecsegésekkel.
Január 27-ét, az auschwitzi haláltábor 1945-ös felszabadításának napját 2005. november 1-jén nyilvánította a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává az ENSZ-közgyűlés. Az egyhangúlag elfogadott határozat hangsúlyozza "az emlékezés és a tanítás kötelességét", hogy a jövő nemzedékei megismerjék a hatmillió, túlnyomórészt zsidó áldozatot követelő náci tömeggyilkosságok történetét.
A vetélkedőt a Liszt Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola Szappanos János, Reményi Rajmund, Kulin Miklós és Szántó Alex összeállítású csapata nyerte. A vásárhelyi zsinagóga történetét bemutató kötetet kapták jutalomként.
Kapcsolódó cikkünk: