
A Diplomás Pályakövető Rendszer (DPR) keretein belül tavaly harminckét magyarországi felsőoktatási intézmény gyűjtött adatokat a végzettekről, hallgatókról.
Képünkön ballagáss az SZTE MGK-n (Fotó: VH)
A válaszadók teljes létszáma elérte a 24 000 főt, így meglehetősen hiteles képet kaphatunk a közelmúltban felsőfokú végzettséget szerzőkről és életkörülményeikről.
Az adatokból kiderült, a frissdiplomások bruttó havi összjövedelme átlagosan 214 ezer forint. A jövedelmek szórása viszonylag nagynak (131 ezer forint) mondható, ami jelzi, hogy igen nagy kereseti eltérések mutatkoznak a megszerezhető jövedelmek tekintetében. Az állandó lakóhely megyéje szerint vizsgálva az eredményeket, nem okoz meglepetést számunkra, hogy az Alföld frissdiplomásainak bérkilátásai a legkedvezőtlenebbek. Különösen hátrányos a Békés és Szabolcs-Szatmár- Bereg megye munkavállalóinak helyzete, ahol a 200 ezer forintot sem érik el az átlagos frissdiplomás-bérek.
Csongrád Megyében például a Szegedi Tudományegyetemen tavaly végzett frissdiplomások a DPR tavalyi statisztikái szerint 115- 177 ezer forint nettó átlagjövedelemhez jutnak. (Ebben a sorban a 12 karon végzettek között, 130 ezer forinttal a középmezőnyben vannak a hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Kar frissdiplomásai.)
A legelőnyösebb bérezést a Komárom-Esztergomban, Vas megyében vagy a fővárosban állandó lakcímmel bírók esetében láthatunk. Bár az eredményeknél azt is tekintetbe kell venni, hogy az állandó lakóhely megyéje korántsem biztos, hogy megegyezik a tényleges lakóhellyel – vagy a munkavállalás megyéjével.
Ebből is látszik, hogy van eltérés - nem is kevés - a nyugati és keleti országrészek diplomás bérei között.
Ennek egyik oka, hogy nagyobb anyagi háttérrel tudnak indulni a nyugati országrészek pályakezdői, és ott jelentősen több is az olyan nagyvállalat, amely jó pénzért foglalkoztatni tudja a főiskoláról, egyetemről kikerülőket.
Ezeken a munkahelyeken pedig olyan környezetbe kerülnek, ahol folyamatosak a továbbképzések, ahol versenyhelyzet van, teljesíteni kell. Ugyanakkor az olyan térségekben, ahol a vállalkozások nagy része éppen hogy csak működik, nem mindig van lehetőség a szakmai újdonságokat követni, és nincs is, ami motiválja az embereket a fejlődésre. A diplomásbérek ágazattól, szektortól is függenek, és egyes területeken nagy eltérések is megfigyelhetők. Az is gond, hogy egyes szakterületeken túlképzés van, olyanokon is, ahol nincs fizetőképes kereslet.