
Megírtuk, Erich Brosell ausztrál üzletember Kratochwill Mimi művészettörténész javaslatára vásárolt kortárs magyar festményeket a kilencvenes években. Ezekből a hódmezővásárhelyi önkormányzat 31 alkotást vásárolt meg 4 millió forintért.
A meglehetősen kedvező vételi ár mellett a „hazatért” festmények jelentősége abban is rejlik, hogy mivel ezek a művek feltételezhetően a létrejöttüket követő egy-két esztendőben már külföldre kerültek, ezért eddig nem voltak elérhetőek a magyar művészettörténészek és kutatók számára. A gyűjtemény múzeumba kerülése lehetővé teszi a szakmának a művek kutathatóságát, valamint a nagyközönség számára történő bemutatást. A múzeum emeleti galériáján látható művek egy része később átkerül az Alföldi Galéria állandó tárlatába.
Nagy Imre szerint, a képeket a művészek pályájuk legkiérleltebb szakaszában eleve eladásra festették, így könnyedség, felszabadultság és frissesség érződik rajtuk. Az alkotások közös jellemzője, hogy ugyanazon időintervallumban, a kilencvenes évek elején készültek, témaválasztásukban az alföldi élet, a paraszti kultúra megragadásában megegyeznek, azonban kifejezésmódjuk jelentős változatosságot mutat.
A Tornyai János Múzeum új szerzeményeiből rendezett kiállításon Bazsonyi Arany, Szalay Ferenc, Szurcsik János, Németh József, Patay László, Csikós András, Fejér Csaba, Kurucz D. István és Vecsési Sándor festményei láthatók.
Kapcsolódó cikkünk:
31 festménnyel gazdagodott a Tornyai Múzeum