
Európai uniós támogatással új sürgősségi osztályt alakítottak ki a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórházban, a csütörtökön átadott egység napi hatvan beteg fogadására képes.
Fotó: VH
2007 februárjában tizenötezer hódmezővásárhelyi polgár – pártállástól függetlenül - tiltakozott a város utcáin a kórház megszüntetése ellen, mondta Lázár János polgármestere az átadóünnepségen. Emlékeztetett arra is, a kormány akkor szembemenve a valóssággal, a közösség érdekével, megszüntette a kórházban a sürgősségi ellátást. Az ennek következményeként kialakult káosz a mindszenti Hajdú Imre életébe került – fogalmazott a polgármester.
Lázár János arról is bezélt, óriási a mai kormány felelősség, hogy az előző, sikertelen egészségügyi átszervezés után, miként alakítja át az ellátórendszert.
Egy kórházban azt kell megvizsgálni, milyen ellátás legyen, mire van szüksége az embereknek, ebből az orvosok mit tudnak megvalósítani. Szakmai kompromisszumoknak kell születnie. Le kell zárni egy harmincéves átalakítási folyamatot – mondta Lázár János.
A politikus rámutatott, a magyar egészségügy problémáit az itt dolgozók egzisztenciális helyzetének stabilizálása nélkül nem lehet megoldani, de húsz év nélkülözését nem lehet egy esztendő alatt bepótolni.
A polgármester szerint komoly probléma, hogy az egészség megőrzésére keveset fordítanak Magyarországon. Utalt az EVP-re, amelynek eredményeként többek között a szűréseken résztvevők aránya a városban kétszerese az országos átlagnak.
A kórház régi mosodaépületének átalakításával, 280 millió forintból létrehozott osztályon három vizsgálót alakítottak ki, a súlyos, életveszélyes állapotban lévő betegeket pedig a sokktalanítóban látják majd el. Az osztály hatágyas kórterme mellett rendelkezésre áll két egyágyas elkülönítő szoba is, ahol a betegek 24 órás megfigyelésére nyílik lehetőség.
Az osztályon – amely hétfőtől fogadja a betegeket - két orvos, három asszisztens és két adminisztratív munkatárs várja a pácienseket az év minden napján 24 órában. Az új osztály átadása a városban és a kórház ellátási körzetében élő összesen 60 ezer ember számára teremt biztonságot. Az eddig Szegedre kerülő betegek 80 százalékát helyben láthatják el.
Kapcsolódó cikkünk:
Ha sürgős segítségre szorulunk