





Február 20-tól a vásárhelyieknek is lesz hová menniük, ha sürgős orvosi segítségre szorul valaki. A nap 24 órájában, szakszerű ellátásban lehet része az Erzsébet Kórház új osztályán.
„A beteg vagy hozzátartozója azt már nem látja, amikor véget ér az ügyelet és a kollégákkal „kibeszéljük magunkból” a napot.” mondja dr. Lóczi Gerda a vásárhelyi Erzsébet Kórház Sürgősségi Osztályának most kinevezett vezetője. A doktornőt, aki többek között mentőorvosként is dolgozott, vagyis a „tűzvonalban” látott sok tragédiát, szerzett bőséges tapasztalatot, arról kérdezte a Vásárhelyi Hírek, vajon a mentőorvosok, sürgősségin dolgozók munkájuk során mennyire teszik félre az érzelmeket? „Nem lehet érzelmek nélkül csinálni”- mondja Lóczi Gerda „De nem is az a megoldás, hogy együtt sírjunk a beteggel! Nem szabad, hogy szenvtelenségnek tűnjék, de a beteg érdekében mindig arra kell koncentrálnunk, hogy állapotuk súlyossága szerint kapják meg az orvosi ellátást.”
Ez a feladata a Lóczi Gerda által irányított és február 20-tól beteget fogadó Sürgősségi Osztálynak is, amely legalább két orvossal, három nővérrel most már Hódmezővásárhelyen is ellátja az akut és heveny tünetekkel érkező betegeket.
A február 10-i sajtóbejáráson, a korszerűen kialakított épület bemutatása közben Dr. Kallai Árpád főigazgató és dr. Lóczi Gerda részletezte az osztály működését. Mint elmondták a sürgősségi azt jelenti, hogy a heveny kórképekkel jelentkező pácienseknek - a szakmai szabályok betartása mellett, folyamatosan, az év minden napján, napi 24 órában biztosítja a magas szintű ellátást. A sürgősségi ellátás lényege a súlyos állapot korai felismerése, a végleges ellátás minél korábbi elkezdése, a szövődmények megelőzése.
Elhangzott az is, kiemelten kezelik a hirtelen kialakult szív eredetű megbetegedéseket (szívroham), az agyi keringési zavarokat és a súlyos baleseti sérülteket. Mint általában a legtöbb helyen, Hódmezővásárhelyen is a kanadai triázs rendszert használják majd, amely szigorú szabályok szerint osztályozza a beérkezőket, kinek milyen sürgősen kell ellátást kapnia. Ezt a vizsgálatot mindig szakápoló végzi, a döntésben pedig a vezető tünet játssza a legnagyobb szerepet. Az eredményekből kiderül, a beteg melyik triázs kategóriába tartozik, vagy azonnali ellátásra szorul, vagy tud várni valamennyi időt – magyarázta Lóczi Gerda. „Meg kell érteniük a betegeknek, hogy az egyiknek miért kell többet várnia, miközben egy másikat előbb látunk el”- összegezte.
A beteg sorsa az orvosi vizsgálat eredményeinek ismeretében dől el. Helyben kapja meg az ellátást, vagy amennyiben állapota szükségessé teszi a kórház megfelelő szakmai osztályán kerül elhelyezésre, illetve esetleg beküldik Szegedre további gyógykezelés céljából.
Az osztályon a három vizsgáló helyiségen kívül, a súlyos esetekben a műtőszintű felszereltséggel sokktalanító áll rendelkezésre. Az ellátottakat egy nyolcágyas kórteremben helyezhetik el, illetve két egyágyas szoba is van, amelyekre főként akkor van szükség, ha fennáll a fertőzés veszélye.
Dr. Kallai Árpád végezetül azt is elmondta, a háziorvosokkal közösen tartott megbeszélésen, valamint minden háziorvos részére elkészült körlevélben és a folyamatosan tartott lakossági fórumokon is hangsúlyozottan szeretnék körülhatárolni, kik és milyen akut vagy heveny tünetekkel keressék fel a sürgősségi osztályt. Hiszen előfordulhat, hogy indokolatlanul leterhelik az osztályt, ami hátráltathatja az folyamatos ellátást.