GazdaságAszály és belvíz a Dél-Alföldön

2019. szeptember 24., kedd
 
Aszály és belvíz a Dél-Alföldön

A vízgazdálkodást és a szélsőséges időjárási jelenségek okozta kockázatok mérséklését segítő monitoringrendszert alakítottak ki uniós támogatással a Dél-Alföldön és a Vajdaságban.

 

 

 

 

 

 


Ladányi Zsuzsanna, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) természettudományi karának adjunktusa a kétéves program eredményeit bemutató pénteki konferencián elmondta, a klímaváltozás következtében a Kárpát-medencében egyre gyakrabban alakulnak ki olyan szélsőséges időjárási helyzetek, melyek komoly hidrológiai veszélyt jelentenek.

 

Ezek közül területi kiterjedését és gazdasági hatását tekintve is az aszály és a belvíz a legjelentősebb. Ezek környezeti, gazdasági és – a régió jelentős részben mezőgazdaságból élő lakossága számára – társadalmi problémákat okoznak – közölte a szakember. Példaként említette, hogy tavaly októbertől az idén márciusig alig esett csapadék, így szokatlan időszakban alakult ki aszály. Az ezt követő hónapokban azonban az átlagos mennyiség két-háromszorosának megfelelő eső a belvízi jelenségek mellett kártevők elszaporodását is okozta.

 

Az SZTE az Újvidéki Egyetemmel, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatósággal, valamint a Vajdasági Vizek Közvállalattal közösen alakított ki Csongrád és Bács-Kiskun megye, valamint a Vajdaság területét lefedő monitoringrendszert, amely az aszály- és belvízi jelenségeket és ezek vegetációra gyakorolt hatását vizsgálja. Az adatok egy részét 10-500 méteres felbontású műholdképek alapján rögzítik, ezeket a projekt keretében beszerzett merevszárnyú drónok felvételei segítségével pontosítják, kiegészítve a határ két oldalán működő nyolc-nyolc talajnedvességmérő és meteorológiai állomás adataival.

 

A 850 ezer eurós összköltségvetésű projekt két mintaterületén, a Dong-ér, illetve a Csurog-Zsablya vízgyűjtőjén az érintett szervezetek a belvizes és vízhiányos helyzeteket komplexen kezelő üzemirányítási, illetve beavatkozási tervet dolgoztak ki.
A folyamatosan gyűjtött adatokat mindenki számára szabadon hozzáférhető interaktív térképen mutatják be. Mobiltelefonos applikáció is készült, amely segítségével regisztrációt követően az érintettek, például vízügyi szakemberek, gazdálkodók, önkéntesek küldhetnek be adatokat megfigyeléseikről, az aktuális belvízelöntésekről.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Az Európa-bajnokságra készülve

Az Európa-bajnokságra készülve

Küzdelmes, de érmes helyezéseket eredményező hétvégéje volt a Hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do Klub versenyzőjének és vezetőedzőjének.

Kutatók éjszakája a Mezőgazdasági Karon

Kutatók éjszakája a Mezőgazdasági Karon

Minden eddiginél több oktató, kutató és hallgató várja minden eddiginél több programmal az érdeklődőket Szegeden és Hódmezővásárhelyen. Az MGK részletes programja.
Kritikus helyzetben van a hódmezővásárhelyi és makói kórházi ellátás

Kritikus helyzetben van a hódmezővásárhelyi és makói kórházi ellátás

Március 15-től a kórház vezetése nem szervezte meg a betegellátást, egyszerűen nem kötött szerződést az orvosok jelentős részével.
Arcok, sorsok és történetek a társadalom pereméről

Arcok, sorsok és történetek a társadalom pereméről

Cigány történetekről nyílik kiállítás a Tornyai János Múzeumban. A  Néprajzi Múzeum által készített vándorkiállítás május 3-ig látogatható.
 

És ezt már olvasta?

Ezúttal könnyed győzelem volt
 Ezúttal könnyed győzelem volt Április 17-én a GYKC UNI Győrt fogadta a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának alsóházi rájátszásában.
 
Rajzpályázatot díjaztak
Rajzpályázatot díjaztak A rajzpályázatra a nagycsoportos korosztály mesefeldolgozásokat készített, amelyhez 8 ország meséiből készült könyv volt a kiindulási pontjuk.
 
Ismét érkeztek Lynx-ek Vásárhelyre
Ismét érkeztek Lynx-ek Vásárhelyre Érkeznek az új Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandárhoz.
 
24 óra alatt összegyűlt a bírság ötszöröse
24 óra alatt összegyűlt a bírság ötszöröse Április 10-én és 14-én a Nemzeti Választási Bizottság egyhangúlag megszavazta a kétszer 1 millió 614 ezer forintos bírságot a Facebook-oldalakon megjelent véleményei miatt.
 
Milliókra bírságolták a vásárhelyi polgármestert
Milliókra bírságolták a vásárhelyi polgármestert Márki-Zay Péter egy Facebook-videóban közölte, hogy a Kúria jóváhagyta a Nemzeti Választási Bizottság (NVI) bírságát. Szeretné ha gyűjtéssel segítenék a bírság kifizetését.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 15. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
24 órán át mérik a gyorshajtást
24 órán át mérik a gyorshajtást Magyar Rendőrség is Speedmarathont tart április 15-én reggel 6 órától és április 16-án reggel 6 óráig. Lista a Vásárhely és környéki helyszínekről.