




















A gyerekek hatalmas lelkesedéssel „estek neki” a mechanikus kukoricamorzsolónak, aztán nagyokat fújtatva szintén nagy elánnal tekerték a darálót. Közben egy idősebb gazda mosolyogva jegyezte meg, ő bizony nem igazán örült, amikor otthon a tanyán gyerekként neki ezt naponta kellett csinálnia.
Fotók: VH
Ilyen és ehhez hasonló, ám kevésbé fárasztó interaktív élményben lehetett része azoknak, akik február 7-én elmentek a Balogh Imsi Sportarénába. Az előcsarnokban csodaszép galambok, a küzdőtéren pedig tucatnyi kézműves stand fogadta a népi iparművészet, mesterségek és a házias jellegű készítmények kedvelőit.
A nap folyamán, ha nem is volt zsúfoltság, de folyamatosan jöttek- mentek a látogatók, a gyerekek pedig elidőztek egy kis kézműveskedéssel.
„Nagyon örültem a meghívásnak, ami nem a nagy vásárlásokról szól, hanem inkább a mesterségünknek” mondta az egyik népi iparművész. Név nélkül azt is hozzátette, nem tudott a rendezvényről, amíg nem szóltak neki, de a városban sem sokan értesültek róla, talán nem a legjobb helyen reklámozták, ha reklámozták egyáltalán” - mondta a Vásárhelyi Hírek késő délután arra a kérdésére, hogy milyen volt a forgalma.
A mézet, a kézműves szappant, a házias tejterméket árusítókat sem a nagy bevétel csábította, hanem megfogalmazásuk szerint hogy „megmutassák magukat.” Ezt pedig a kiállítás látogatók értékelték is, hiszen egy egész órát el lehetett tölteni a nézelődéssel, kóstolókkal. A gyerekeket pedig a fazekasság, a gyöngyfűzés, a szalmafonás rejtelmeibe is beavatták, a látványos morzsolás és darálás sikerélményéről nem is beszélve.
„Egy héttel a hagyományos Gazdabál előtt rendeztük a Gazdanapot, mert az előző években kifejezetten fárasztó volt a Gazdabál napjára sűrítve egy gazdanap, egy konferencia, egy fogatos felvonulás, és aztán a bál”- mondta Perényi János a Gazdasági Egyesület ügyvezetője, aki a szervezet évek óta fáradhatatlan valódi szakmai motorja. Azt is elmondta, most először próbálták ki a sportcsarnokot, és már megállapítható, hogy ez a rendezvénynek messze ideálisabb helyszíne, mint a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ első és második emelete, ahol a Gazdanap az előző években volt.