Kultúra, oktatásAmikor még kimuzsikálták a legényt a bálból

2013. március 22., péntek
 

Gyalogsátán, párta, cécóbál, fonó… Lehet, hogy  ezek a szavak ismerősen hangzanak a mai középiskolások számára, de nem biztos, hogy jelentésükkel mindenki tisztában van.

 

 

 

 

 

Sok érdekes szokásról, ma már nem élő, de valaha elég hosszú ideig ható hagyományról, ahhoz kapcsolódó tárgyakról, ruhaneműkről hallottak a HISZK Eötvös József Székhelyintézmény diákjai március 20-án, 21-én és 22-én a hódmezővásárhelyi Tájházban, Terendi Viktória, a Tornyai János Múzeum néprajzos munkatársának érdekes előadásában. Arról is gondoskodtak, hogy a kinti hideget feledtesse a kemence melege. A diákok által nagyon megdicsért foglalkozásról Földesiné Laurinyecz Mária tanárnőt kérdeztük.

 

VH: Miért mozdított ki 3 osztályt is az iskola falai közül?

F.L.M.: Guba gubához… címmel hirdette meg a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ tematikus foglalkozását, amelyről úgy gondoltam, hogy remekül illik néhány általam tanított tantárgy témáihoz. Fontosnak tartom azt is, hogy a diákok ne csak az iskola falai között, tanórai keretek között gyűjtsenek ismereteket a világról, s benne önmagukról. Ezért gondoltam, hogy 3 osztállyal is elmegyünk a 19. századi, illetve a 20 század első felének családi életét bemutató foglalkozásra.

 

VH: Mivel bővült a diákok ismerete a Tájházbeli foglalkozáson?

F.L.M.:  Az ismeretszerzés vezérfonalát egy keresztrejtvény adta meg. A beírandó szavak a fent említett korszak házasodási, udvarlási témaköréből kerültek elő, a pirossal jelölt négyzetek betűit összeolvasva megkaptuk a foglalkozás témáját: párválasztás. A mai középiskolások talán nem is gondolnák, hogy ebbe a témakörbe mi minden tartozik. Megtudtuk, hogy a 19. században és a 20 század elején az emberek nagy része a mezőgazdaságból élt. Viktória kérdéseire válaszolva a diákok szépen összerakták a korabeli társadalom képét, a nemek közötti munkamegosztást. Az is kiderült, ki a legény. No, nem az, hogy ki a legény a gáton, hanem az, hogy mit is jelentett akkor ez a fogalom, azaz a legény már járhatott kocsmába, cigarettázhatott és – többek között – udvarolhatott is. Persze csak ott, ahol szívesen fogadták. Miért fogadták szívesen? Lehet, hogy szerelemből, de ennél gyakoribb volt, hogy a szülők megegyeztek gyermekeik jövendőbeliéről. A lány, ha vonzalmat érzett egy fiú iránt, nem kezdeményezhetett, de legalább a neki nem tetsző legényt elutasíthatta. Bár ezt sem tehette mindig büntetlenül. A bálban, a táncosát visszautasító lányt „kimuzsikálták”, azaz a fiúk szépen kikísérték a bálteremből, és ő szégyenszemre hazakulloghatott. Persze aztán az őt kísérő gardemaminak is mennie kellett, pedig lehet, hogy számára a bál volt az a ritka alkalom, amikor végre ő is kimozdulhatott a folytonos házimunkából.

Tisztázódtak az ismerkedési lehetőségek helyszínei is, megtudtuk, mi volt a cécóbál, a fonó, azt, hogy a szüret előtti csőszködés is alkalmas volt az ismerkedésre. Kiderült, hogy pártában maradni szégyen volt, és bizony a fiúk ezt jelezték is, például az „öreglányos” ház elé húzott nagy tuskóval. Meglepődve hallották a fiatalok, hogy az esti harangszó után a lányok nem mehettek egyedül az utcára. A női szépségideál nem a csontsoványság, hanem a teltség volt, ami mutatta egyrészt azt, hogy a lánynak van mit ennie, illetve a termékenység jelképe volt. A látszat érdekben azonban már akkor is voltak praktikák, például a fenékpárna, de ezt a célt szolgálta a sok-sok alsószoknya.

 

VH: A tanulás izgalmasabb, ha a dolgok megfoghatók, közelről szemügyre vehetők. Erre volt-e a módja a három osztálynak?

F.L.M.: Igen. Láttunk fényképeket esküvőről, hozományt szállító szekérsorról, koszorúslányokról és koszorúsfiúkról, népviseletet – és nem a mai értelemben vett menyasszonyi ruhát – viselő menyasszonyokat. Megtudtuk, mindenféle textíliát a nők állítottak elő, a fonalkészítéstől a szövésen át, a díszítésig, hímzésig. Kézről kézre jártak a lenből, kenderből készült törölközők, párna- és paplanhuzatok, szakajtótakarók, és még egy – mai szemmel elég nagy – női alsóneműt is láttunk. Mind hímzett vagy horgolással díszített volt. A tisztaszobában pedig a vásárhelyi hímzéssel díszített párnák, terítők szereztek esztétikai élvezetet.

 

VH: A modern technikához szokott középiskolások örültek ennek a szellemi kirándulásnak?

F.L.M.: Határozottan állítom, hogy igen. Bár ettől a két tanórányi időtől nem lettünk Waldorf, Rogers vagy Montessori iskola, de bebizonyosodott, a tanulásnak ezernyi színtere van, és mind sok felfedeznivalót tartogat.

 

Olvassa el ezt is!

Hódmezővásárhely az elsők között

Hódmezővásárhely az elsők között

Az Európa Tanács, a romák befogadásáért alakult szövetségének a főváros, Besence és Borsod-Abaúj-Zemplén megyén kívül csak Hódmezővásárhely jelentkezett tagnak.
Szikratávírótól az okostelefonig

Szikratávírótól az okostelefonig

Hetedik alkalommal hirdették meg Hódmezővásárhelyen a 12-18 éves korosztály számára a fizika versenyt. Első lett a Németh László Gimnázium csapata. Képekkel!
Az országos ranglistán a 4. helyen végeztek

Az országos ranglistán a 4. helyen végeztek

Ismét Baján rendezték meg a Magyarországi Német Általános Művelődési Központban a 9-10. évfolyamosok részére kiírt országos németversenyt.

Programok 2025 tavasztól év végéig

Programok 2025 tavasztól év végéig

Színes és vegyes programkínálat Vásárhelyen 2025 -ben.
 

És ezt már olvasta?

Vereség a rájátszás első meccsén
Vereség a rájátszás első meccsén Az alapszakaszban 2. Tiszaújváros vendégeként kikapott ugyan a vásárhelyi csapat, de kiválóan tartotta magát. A második találkozón  kiharcolhatja az egyenlítést a párharcban. Frissítve!
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 12. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Melyik volt előbb: a nyúl vagy a tojás?
Melyik volt előbb: a nyúl vagy a tojás? A locsolkodás idején, amikor a piros tojás is gazdát cserélt, érdemes megtudnia honnan is ered ez a szokás? Na és a nyuszi mit keres itt?
 
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj Itt a húsvét, és itt a sonkaszezon is. Most megmutatjuk a legfontosabb vásárlási tudnivalókat. Öt perc olvasást megér, hogy nyugodt, "jóízű" legyen a Húsvét!
 
Munkalehetőség a BYD szegedi gyárában
Munkalehetőség a BYD szegedi gyárában A HSZC Corvin Mátyás Technikum és Kollégium, valamint a HSZC Eötvös József Technikum több mint kétszáz tanulója ismerkedett meg a kínai autógyárral.
 
Pert nyert a város a Volánnal szemben
Pert nyert a város a Volánnal szemben A Volánbusz felperesi minőségében közel 400 millió Ft-ot követelt, amit jogerős ítéletében a Szegedi Ítélőtábla elutasított.
 
Keleti Éva szubjektív fotótárlata
Keleti Éva szubjektív fotótárlata

Keleti Éva világ életében színházi fotós volt, dokumentálta a próbák folyamatait, a bemutatók sikereit, benézett a kulisszák mögé, az öltözőkbe.