Az Európa Tanács (ET) égisze alatt megalakult március 20-án Strasbourgban a Városok és Régiók Európai Szövetsége a Romák Befogadásáért.
A 47 európai országot - vagyis csaknem az egész kontinenst - összefogó Európa Tanács székházában a héten rendezték meg a helyi és regionális hatóságok kongresszusának 24. ülésszakát.
E tanácskozás szerdai ülésén indították útjára a romák társadalmi befogadásának előmozdítására, az e téren felgyülemlett tapasztalatok közös értékelésére irányuló kezdeményezést, amely a strasbourgi székhelyű Európa Tanács mellett a brüsszeli Európai Bizottságot - vagyis az Európai Unió központi javaslattevő-végrehajtó intézményét -, továbbá a washingtoni központú Világbankot és az ENSZ Fejlesztési Programját is magába foglaló szövetség formáját ölti.
Összesen 25 európai ország 115 régiója, illetve települése jelezte érdeklődését a szövetség tevékenységében való részvétel iránt. Magyarországról négy jelentkező volt: Budapest főváros, Hódmezővásárhely, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, valamint a döntő részben romák lakta Besence település.
A szövetség szervező bázisa Strasbourgban tevékenykedik. A munkába számos, romaüggyel foglalkozó európai nem kormányzati szervezetet akarnak bevonni. A szövetség a kutatási, probléma-feltérképezési tevékenység mellett gyakorlati kapacitásépítéssel is foglalkozni kíván a szándéknyilatkozat szerint.
Egyelőre csak a 2013-2014-es időszakra készítettek munkatervet, és ezt a kétéves ciklust 2014 végén nagyszabású konferenciával zárják, amelyen áttekintik, "mit tanultak", milyen hasznos gyakorlatokat sajátítottak el egymástól, milyen segítségnyújtási, együttműködési formák bizonyultak életképesnek a romabefogadás terén.