
Vízi vezetési gyakorlaton vettek részt az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi katonái. Az alakulatnál rendszeresített BTR 80 és BTR 80/A típusú kétéltű páncélozott csapatszállító járművek és kezelőszemélyzetük Szentesnél keltek át a Tiszán.
Az „erőszakos vízi átkelés” képességét 2009-ben élesztették újjá az MH 5. Bocskai István Lövészdandárnál. Azóta a Dunán és a Tiszán az alakulat rendszeresen tart gyakorlatot, amelynek célja, hogy a harcjármű vezetők kellő rutinnal rendelkezzenek, a technikai eszközök pedig műszakilag megfelelő állapotban legyenek ahhoz, hogy vízben közlekedjenek.
A feladat az előzetes felkészüléssel kezdődött – a személyi állomány és a technikai eszközök tekintetében egyaránt.
„Az egyik legfontosabb kritérium, hogy a harcjármű vezető speciális körülmények között is tudjon úszni: bakancsban, ruhában a vízfelszínen maradjon 15-20 percig és leússzon egy bizonyos távolságot. Ezen kívül minden vezetési gyakorlaton át kell esniük a BTR vezetőknek, mielőtt vízre szállnak. A technikai eszközök felkészítése során átvizsgálták a járműveket, szigorú ellenőrzésen esnek át. A legfontosabb a hermetizálás, tehát, hogy vízmentesen záródjanak. Erről a merítési próbán bizonyosodunk meg. Elsőként a mentés fogásait kell megtanulnia minden harcjármű vezetőnek: ha bármi probléma adódna, tudni fogja, hogyan kell szakszerűen kimenteni a személy állományt és kivontatni a harcjárművet.” – foglalta össze a gyakorlat elemeit Farkas Csaba zászlós, a 3. Bercsényi Miklós Lövészzászlóalj technikusa.
A háromhetes gyakorlat során, az utolsó héten a vízbe be- és kihajtást, a manőverezést, vízi akadályok leküzdését sajátították el a katonák, egyenként vezetett járművekkel és kötelékben egyaránt.
A gyakorlat vezetője, Schleisz Ferenc őrnagy elégedett volt a zászlóalj katonáival: „A járművezetőink elértek egy olyan vízi biztonságot a járművekkel, hogy félelem nélkül hajtanak rá a vízre.