Ez a kiállítás egy kis „vargabetűvel” az anyagmegmaradás törvényét emeli be a képzőművészetbe, amely szerint az anyag nem vész el, csak átalakul, jelen esetben kreatív, művészi vénával megáldott alkotók által.
Fotók: VH
Az elmúlt 15 év Kerámia Szimpóziumainak válogatás kiállítása a Tornyai János Múzeum földszinti és emeleti termeiben vasárnaptól látható 243 alkotása arra is nagyszerű példa, hogy egy anyag milyen üzenettel kerül ki a művész keze alól. Na és persze azt sem szabad elfelejteni, hogy a porcelánt, tűzálló termékeket gyártó Hódmezővásárhelyen működő gyárak ipari melléktermékéből hogyan lesz – sokszor meghökkentő – műalkotás.
És még mindig van egy üzenete a kiállításnak, ami a városban működő iskolák tanárainak szól, érdemes lesz a diákokkal eljönni, sőt kihagyhatatlan ez a kiállítás hogy a mai világban annyit hangoztatott kreativitásról, annak művészi szintre emeléséről valódi benyomásaik legyenek.
Útmutatóul 127 magyar és külföldi alkotó szolgál. Valamennyien egyszer, vagy éppen sokadszor vettek részt a több mint másfél évtizedes múltra visszatekintő kerámia szimpóziumokon. Minden évben tíz magyar és négy külföldi alkotó hat hetet tölt Vásárhelyen, ahol ideális feltételek mellett kísérletezhet, anyagba formázhatja álmait.
A Hódmezővásárhelyi Kerámia Szimpózium alapítása, konzekvens évenkénti megrendezése és hírnevének terjesztése részben Pannonhalmi Zsuzsa keramikusművész munkásságának köszönhető, valamint a vásárhelyi műhelyek üzemszerű lehetőségeinek a jó értelemben vett kihasználásának az alkotó munka javára. 2001-ben többekkel megalapították a Wartha Vince Alapítványt, és a Magyar Keramikusok Társasága képviseletében, illetve a város támogatásával, sorra partnerré tették az Alföldi Porcelán Edénygyár Rt.-t, az YMERIS-APTA Magyarország Tűzállóanyag-gyártó Kft.-t, a Szilikátipari és Művészeti Kerámiagyártó Kft.-t, a KERAM PACK-ot, és a Szimpóziumot töretlenül támogató, világhírű Villeroy&Boch Magyarország Kft.-t. Ezzel a nyersanyag és égetéstechnikai háttérrel a szimpóziumi művészhetek, műhelymunkák valóban a szabad kísérletezés és alkotás jegyében telnek.
A hathetes szimpóziumok alatt készülő, formailag és technikailag is változatos művek közül egy zsűri minden esztendőben kiválaszt alkotónként egy-egy alkotást, amely a Városi Kerámia Gyűjteménybe kerül. Az összegző tárlat rendezői ebből, a közel négyszáz darabos kollekcióból választottak ki 243-at, a január 26-án vasárnap 12 órakor nyíló és március 16-ig látogatható kiállításra.