
A város közgyűlése a centenárium alkalmából az I. világháborúban elesett hódmezővásárhelyi katonák nevének megőrzésére írt ki pályázatot a már meglévő, Pásztor János lovasszobrának környezetében. A benyújtott pályázatok közül a zsűri Szilágyi Balázs munkáját fogadta el megvalósításra, aki a szombathelyi ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium fizikatanára.
Az emlékmű/emlékhely alulról LED-es megvilágított sávon, rozsdabarna árnyalatú corten acélból készült, melybe a több mint háromezer vásárhelyi és városkörnyéki I. világháborúban elesett hősi halottak nevét lézerrel vésték be. (Erről bővebben ITT olvashat!) A neveket a Mária Terézia-rend keresztje választja el egymástól. Az emlékhely két oldalánál három - három új padot is elhelyeztek, melyeken a háborús csataterek helyszínei olvashatók.
Az emlékmű avatását eredetileg március 14-re tűzték ki, melyre a néhai polgármester, Almási István még Orbán Viktor miniszterelnököt is meghívta, s a szíves invitálást Hegedűs Zoltán, polgármesteri jogkörben eljárva megerősítette.
Az időközi polgármester választás eredménye közbeszólt, az elkészült emlékműről néhány táblát fel is szedtek és elszállítottak, végül március 15-re minden tábla a helyére került, de a városi megemlékezés programjában már nem szerepelt az avatás.
Végül az emlékmű avatására április 6-án, 18 órakor került sor. A helyi képviselőtestület Fidesz-KDNP frakciója nem jelent meg.
Az avatáson Farkas Ferenc nyugalmazott tanár, majd Márki-Zay Péter polgármester mondott beszédet, illetve Kovács Ferenc, a Történelmi Vitézi Rend tagja emlékezett meg az Első Világháború vásárhelyi vonatkozásairól.
Az ünnepségen közreműködött Soós András és Zenekara, az MH Bocskai Lövészdandár Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekara és díszszázada.
Az avatóünnepségen Hegyi Endre fotós gyűjtéséből az 1914-18 közötti időszakból származó életképeiből készült nagyméretű fotótablók segítettek feleleveníteni az Első Világháború vérzivataros időszakát.