












Az Aradi Aurel Vlaicu Általános Iskola, illetve a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium és Általános Iskola 2011-ben nyújtotta be pályázatát a Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program „Együtt a megismerés útján” című projektre.
A 2012 márciusától a program 40 pedagógust és 120 diákot vont be a kompetencialapú tanítás kialakításába, új tanulási módszerek alkalmazásába. Az elmúlt időszakban magyar és román pedagógusok szakmai továbbképzését bonyolították le. Voltak diáktáborok mindkét országban, Mártélyon és Aradon is egy időben 20-20 magyar és román gyerek “tanult”.
A hónap végén befejeződő program záróakkordjaként február 16-án az aradi Aurel Vlaicu iskola, 'Sokszínűségünk gazdagsága' címmel egész napos Interkulturális Fesztiválra invitálta a Németh László Gimnázium és Általános Iskola tanárait és diákjait.
A fesztivál megnyitója előtt, első alkalommal adták át a Tóth Sándor-díjat. Első kitüntetettje Tóth Sándorné volt, a romániai forradalom idején segélycsomagok szállítása közben elhunyt vásárhelyi hős özvegye. A megemlékezés a Tóth Sándor kopjafájánál, a róla elnevezett Maros-parti sétányon folytatódott. Az emlékezés koszorúit a két város önkormányzata és az iskolák képviselői helyezték el.
Az Aurel Vlaicu Iskolában a színpadra lépő diákok, magyar, román, német, szlovák, zsidó, bolgár, roma kultúrából adtak ízelítőt és egyben jó példát, a nemzetek közötti kommunikáció lehetőségére, a nyelvi és kulturális korlátok áthidalására. A februárban lezajlott nemzetközi tanári tudományos szimpózium előadásainak anyagát könyvben jelentették meg, a diákok alkotásaiból kiállítást rendeztek a szervezők.
Az aradiak a Németh László Gimnáziumból száz résztvevőt láttak vendégül a fesztiválon. A városok, iskolák, felnőttek és gyerekek kapcsolataival a békés jövő alapköveit sikerült lerakni a programmal.