
Hódmezővásárhelyen a huszonnégy házi orvosból nyolc nyugdíjaskorú, illetve rokkantsági ellátásban részesülőnek kell eldöntenie, nyugdíjba megy, vagy tovább praktizál.
„Vajon az ókori bölcsek azért voltak bölcsek, mert fiatalok voltak, vagy azért voltak bölcsek, mert idős korukra megannyi tapasztalatot szereztek?” – tette fel a költői kérdést a Vásárhelyi Híreknek egy neve elhallgatását kérő vásárhelyi háziorvos. „Egy 60-65 éves orvos rendelkezik már olyan nagy tapasztalattal, ami nélkülözhetetlen a gyógyító munkában” tette hozzá. „Kijelenthető, rontja a gyógyítás színvonalát a kényszernyugdíjazás.”
A felháborodott hang nem egyedi, a Magyar Orvosi Kamara által megfogalmazott és a Vásárhelyi Híreknek megküldött tegnapi közleményében is - nem először - hasonló megközelítésben reagálnak a kormány napokban hozott, a köznyelvben csak „kényszernyugdíjazásnak” nevezett rendelkezésével kapcsolatban.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) továbbra is fenntartja határozott álláspontját a bonyolult és megalázó kérvényezés helyett az ágazati mentesség kézenfekvő és szükségszerű megadása érdekében, és rendületlenül tovább szorgalmazza azt - szögezte le a köztestület.
A MOK kiemelte: a nyugdíjkoron túl dolgozó orvosoknak és egészségügyi dolgozóknak péntektől 15 napjuk van arra, hogy továbbfoglalkoztatásuk érdekében benyújtsák egyéni kérelmüket. A MOK szerint viszont a "kényszernyugdíjazás" érintettjei számára - döntésük meghozatalához - e pillanatban sem állnak rendelkezésre egyértelmű, jogszabályban rögzített olyan információk és feltételek, amelyekkel az egyén jövőbeni sorsáról felelősséggel dönthetne.
A tájékoztatás szerint a kamara továbbra is törekszik a szükséges információk megszerzésére. Ha valaki az aláírás mellett dönt, azt ajánlják, hogy "azt csak egy, szükség esetén a következő napokban kidolgozandó és nyilvánosságra hozandó, egzisztenciális érdekeit védő jogfenntartó nyilatkozat kiegészítésével tegye meg".
Szócska Miklós egészségügyi államtitkár múlt csütörtökön kórházvezetőkkel folytatott budapesti tárgyalása után azt mondta: az idén összesen mintegy 6500 egészségügyi dolgozónak kell majd eldöntenie, hogy a nyugdíjkorhatár után is megtartja az állását, vagy nyugdíjba vonul.
Az államtitkár hangsúlyozta, a kabinet nyugdíjas korú közalkalmazottakat érintő döntése már jelenleg is 3036 egészségügyi dolgozót, köztük 1140 orvost és több mint 880 szakdolgozót érint. Azt mondta, a nyugdíjkorhatár utáni továbbfoglalkoztatásról minden esetben egyedi kérelmek alapján döntenek, ezeket azonban a kormány az intézményekkel együttműködve "szervezett formában" kezeli.
A kamara múlt csütörtök este szavazást indított a honlapján, hogy felmérje, az orvoskar miként vélekedik a kényszernyugdíjazásról és annak várható következményeiről. 3500-an válaszoltak és a megkérdezettek 77 százaléka azt felelte, nincs teljesen tisztában azzal, hogy a kormányhatározat végrehajtása milyen munka-, nyugdíj-, illetve adóügyi következményeket jelent számukra. A megkérdezettek jelentős többsége, 86 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a gyógyítás helyzetét rontani fogja a kormányhatározat végrehajtása - tette hozzá.
Lázár János államtitkár a napokban egy rádióinterjúban a közalkalmazotti nyugdíjazással kapcsolatban azt mondta, vannak helyzetek, amikor a kormánynak bátran kell lépnie. Lehet, hogy az első néhány évben nem lesz olyan minőségű a munkaerő, mint egy több évtizede a pályán lévő tapasztalt tanár, vagy orvos esetében, de ezt a lépést a kormánynak fel kell vállalnia. Azt mondta, 13 ezer embert érint a választás kényszere, de kormány mindent megtesz, hogy ne okozzon fennakadást az intézkedéssel, az állások be legyenek töltve.